Tygodnik Ciechanowski

Środa, 20 lutego 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

Wykrzyknik „TC” pośród bibliotecznych zbiorów

A A A poleć znajomemu drukuj stronę

O tym, że Barbara Bielasta jest bibliotekarką, która pozostawi wyjątkowo twórczy ślad w kulturze Ciechanowa – nie wątpił nikt, kto wysłuchał prelekcji, jaką wygłosiła laureatka w sobotę, 21 marca 2009 r., podczas wręczenia statuetki „Wykrzyknik” ustanowionej przed pięcioma laty przez Tygodnik Ciechanowski.

Barbara Bielasta z Powiatowej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie jest bibliotekarką, której na co dzień nie widać jej zza regałów regionalnego księgozbioru, a jednak jest w swym fachu osobą niezwykłą – z jej nazwiskiem wiązać się będzie chociażby sześć tomów bibliografii województwa ciechanowskiego.

Jakie cechy winna mieć bibliotekarka? - pytamy Barbarę Bielastą. Wymienia wiele cech. Bardzo istotną sprawą jest wiedza. Zawodowa, ale też na temat „zawartości” księgozbioru, przy którym bibliotekarka pracuje. Konieczna jest umiejętność rozmowy z czytelnikiem, łatwość nawiązywania z nim kontaktu, żeby pomóc wybrać mu takie pozycje, których poszukuje, o które mu chodzi. Jest to proste, gdy zna autorów i tytuły, ale o wiele częściej „zna” tylko zagadnienie, które  definiuje jako – dla przykładu - „coś o Świętochowskim”. Bibliotekarka musi być cierpliwa, sumienna, systematyczna, nawet drobiazgowa. Jeśli lubi swój zawód, swoja pracę, wyrobi w sobie te cechy.

Zobacz zdjęcia