Tygodnik Ciechanowski

Sobota, 04 kwietnia 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php
fot. IK
fot. IK

Nie tylko w skansenie

30.03.2018 12:45:00

Myślami w tym szczególnym tygodniu przenoszę się w dwóch kierunkach: w stronę Pułtuska, zbaczając na chwilę z drogi do Gzów, i potem za Narew, do Pniewa, oraz w kierunku Mławy, do niej się nie udając, a do Radzanowa. Dlaczego akurat tam, skoro nie mieszkają tam żadni moi krewni i nie tam będę spędzać najbliższe święta?

Pniewo z Kuźnią Kurpiowską, swoistym skansenem czy muzeum, i jej opiekunkami na czele z Haliną Witkowską kojarzy mi się z tradycją i przeżywaniem Wielkiego Tygodnia w sposób, w jaki przeżywali go nasi przodkowie. (...)

Z Pniewa myślami biegnę do Radzanowa, gdzie kilka lat temu Agnieszka i Rafał Nowakowscy założyli miniskansen „Radzanovia”. (...) W Radzanowie pokazują, jak dawniej celebrowano ślub i wesele, czy jak przygotowywano się do Wielkanocy. (...)

I w Pniewie, i Radzanowie opiekunowie skansenów słuchają głosu mieszkańców urodzonych przed wojną. A tych jest coraz mniej wśród nas. Warto ich zapytać o zwyczaje z czasów ich dzieciństwa i młodości, o pieśni, piosenki i przyśpiewki, legendy i opowiastki. A może zapytać po prostu o ich życie. (...) Wspólnie przeżyć kolejne dni, wspólnie przygotować koszyczek wielkanocny, a później podzielić się podczas śniadania w Wielkanoc, poświęconą w Wielką Sobotę, jego zawartością.

Wspólnie zatrzymać się na modlitwę i zadumę, wspólnie doznać wielkanocnej radości, wspólnie wyjść poza świat materialny, czego sobie i Państwu życzę. Nie tylko w skansenie.

IK

Cały felieton w nr 13 "TC" świątecznym z 27 marca - jeszcze w sprzedaży.

autor: IK

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz