Tygodnik Ciechanowski

Piątek, 05 czerwca 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php
fot.  kak
fot. kak

Protest w Nasielsku: przyjechał minister środowiska

07.07.2018 09:00:00

Marsz mieszkańców Nasielska przeciwko budowie największego wysypiska w Polsce, które ma powstać w Jaskółowie (gm. Nasielsk) odbył się w piątek (6 lipca). Kilka tysięcy ludzi przeszło ulicami miasta z transparentami oraz wykrzykując hasła. Takiej jedności w tym mieście dawno nie było.
O 18.00 mieszkańcy zebrali się w centrum, skąd przeszli ulicami Nasielska i z powrotem wrócili na rynek. W marszu uczestniczył burmistrz Bogdan Ruszkowski. Przyjechali także mieszkańcy pobliskiego Serocka, Legionowa, Wieliszewa i  gm. Pułtusk.
Burmistrz Ruszkowski  wyjaśnił zebranym, że dziś urząd robi co może, aby zablokować niechcianą inwestycję.
Inwestor z zagranicznym kapitałem przed 2011 r. kupił blisko 50 ha gruntu w Jaskółowie. Kilkukrotnie gmina jednak wydawała negatywna decyzję dla powstania tej inwestycji, inwestor uzupełniał wnioski, zmieniał, postępowania zawieszano, aż ostatecznie sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Wcześniej z mieszkańcami przeprowadzano konsultacje społeczne. Nie chcieli powstania wysypiska. Ówczesny burmistrz Grzegorz Arciszewski ostatecznie dał inwestycji zielone światło. Tłumaczył, że był zmuszony. Zdaniem ludzi SKO nie kazało wydać mu zgody, tylko zaargumentować negatywną decyzję.

Kilka miesięcy temu obecny burmistrz Bogdan Ruszkowski wydał inwestorowi zgodę na udostępnienie zjazdów do działek. Inwestor miał poprawić nośność dróg na własny koszt. Gospodarz tłumaczył, że musi równo traktować inwestorów. Po protestach ludzi Ruszkowski wycofał się z tej decyzji. 
Przez wiele lat wydawało się, że sprawa  jest zamknięta, jednak znów o Jaskółowie zrobiło się głośno na początku bieżącego roku. Ludzie dowiedzieli się, że inwestor jest na etapie finalizowania inwestycji. Stara się o pozwolenie na budowę. Odmowną decyzję wydał starosta nowodworski, ale inwestor się od niej odwołał. Firma starała się także o wpisanie zakładu do planu gospodarki odpadami dla Mazowsza na przyszłe lata, ale marszałek również dopatrzył się nieprawidłowości i nie uwzględnił wniosku. Urząd Marszałkowski wyjaśnia także, że powodem było potencjalne ryzyko uciążliwości odorowej dla okolicznych mieszkańców.
Ludzie wzięli sprawy w swoje ręce. Na różnych etapach dopatrzyli się nieprawidłowiści. Chodzi m.in. o brak przeglądu ekologicznego. Wytykali obecnym I poprzednim władzom przespanie całej sprawy oraz niekompetencję. Zaczęli głośno protestować I wywieszać na ulicach miasta transparenty. Włodarze okolicznych gmin zorganizowali również panel dyskusyjny w tej sprawie (w Legionowie – przyp. red.). Wydali stosowne oświadczenia o braku wczesniejszych informacji. Czują się także zaniepokojeni całą sytuacją. 
Przez ostatnich kilka tygodni gmina gorączkowo szukała rozwiązania. W chwili obecnej wznawiane jest postępowanie dotyczące decyzji lokalizacyjnej celu publicznego i zawieszane całe postępowanie administracyjne do czasu uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego dla Jaskółowa. Postępowanie zawieszono w czwartek (21 czerwca) na 12 miesięcy.
Po przemarszu do Nasielska przyjechał także minister środowiska Henryk Kowalczyk. Mówił o projekcie nowelizacji Ustawy o odpadach, która ma wejść w życie już we wrześniu. Resort przygotował ją w trybie pilnym z uwagi na pożary wysypisk, które nasiliły się w kraju w ostatnich miesiącach. 
Nowe regulacje mają m.in. wykrywać i zwalczać nadużycia w tym sektorze. Zmiany legislacyjne związane są głównie z ochroną przeciwpożarową, ale co ważne dla nasielszczan - wprowadzą one szczegółowe wymagania dla składowanych odpadów oraz określą dopuszczalną masę ich zbierania i magazynowania. Kowalczyk mówił też o zmianach w zakresie uprawnień organów ochrony środowiska do wydawania zezwoleń. Nowe przepisy umożliwią też ewentualną odmowę wydania zezwolenia gdy inwestor nie posiada odpowiedniego kapitału. Mają też wzrosnąć koszty za przywóz odpadów do kraju.Projekt przewiduje też możliwość wydawania przez inspektorów ochrony środowiska w trakcie kontroli decyzji wstrzymującej działalność stwarzającą zagrożenie zdrowia lub życia ludzi albo zagrożenie zniszczenia środowiska - w rygorze natychmiastowej wykonalności.

Więcej o sytuacji z wysypiskiem w Jaskółowie we wtorkowym wydaniu gazety

Fotoreportaż z marszu i wizyty ministra na naszej stronie internetowej www.tc.ciechanow.pl autor: kak

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz