Tygodnik Ciechanowski

Czwartek, 04 czerwca 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php

Lubowidz będzie miastem

07.08.2018 15:30:00

Po tym, jak w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów z 4 lipca negatywnie oceniono wniosek Rady Gminy w Lubowidzu o nadanie statusu miasta Lubowidzowi, w wydanym 25, a opublikowanym 30 lipca rozporządzeniu Lubowidz prawa miejskie już otrzymał, a raczej – odzyskał. Ponownie stanie się miastem z dniem 1 stycznia 2019 r.

Historyczne wydarzenie

Prawa miejskie przyznano Lubowidzowi w 1521 r. Wówczas to Jan Lubowidzki, kanonik poznański i sekretarz kancelarii królewskiej i jego brat Ubysław otrzymali pozwolenie lokowania miasta we wsi Lubowidz. Przywilej ten nadał król Zygmunt I Stary w Krakowie 19 sierpnia 1521 r. Prawa miejskie osada straciła po zniszczeniach spowodowanych potopem szwedzkim. I choć pierwotne rozporządzenie odrzucało wniosek lubowidzkiego samorządu o przywrócenie miejskości, po rozmowach delegacji samorządu z ministrem decyzja ta została zmieniona. Wstawił się za gminą także Związek Miast i Wsi Polskich. – Włożyliśmy w to mnóstwo czasu i energii. To dla mnie honor, że się udało, bo wiele osób pracowało nad tym przez kilka lat. Długo nie ujawnialiśmy się z tym, żeby niczego nie zepsuć – mówi wójt Krzysztof Ziółkowski.

Więcej w aktualnym wydaniu gazety

autor: kak/AO

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz