Tygodnik Ciechanowski

Środa, 28 lipca 2021

Zapraszamy na nową stronę: Ciech-Press - Portal Regionalny pod adresem www.ciechpress.pl

Upały wykańczają urzędników

09.08.2018 09:30:00

W związku z utrzymującą się temperaturą powyżej 30 stopni Celsjusza niektóre urzędy w powiecie nowodworskim pracują krócej. Burmistrzowie i wójtowie szukają rozwiązań dla swoich pracowników, ale też interesantów, aby jedni i drudzy czuli się w tym piekielnie upalnym czasie komfortowo.

 W Urzędzie Miejskim w Nowym Dworze krótszy czas pracy obowiązuje od piątku (27 lipca). Urzędnicy wychodzą do domu o 14.00, ale nie wszyscy. – Pracujemy naprzemiennie. Jeśli na przykład w Urzędzie Stanu Cywilnego są trzy osoby, to zostaje jedna do obsługi, aby interesant mógł załatwić swoją sprawę. Podobnie jest w biurze obsługi mieszkańców – tłumaczy Aneta Pielach-Pierścianiak. Urzędniczka nie przypomina sobie takich upałów. Mówi, że zdarzały się pojedyncze dni, gdy czas pracy był skracany, ale nigdy nie było to kilka dni pod rząd. W budynku urzędu jedynie na wyższych kondygnacjach jest klimatyzacja. W mieście ustawiono kilka kurtyn wodnych, aby nowodworzanie mogli się ochłodzić. Niedawno dodatkowo zamontowano jedną w Twierdzy Modlin, pozostałe są przy urzędzie (centrum), przy placu zabaw na Osiedlu Młodych oraz przy ul. Inżynierskiej na os. Pólko. W Zakroczymiu urzędnicy pracują jak zawsze, ale burmistrz Artur Ciecierski podkreśla, że opłaciło się zainstalowanie klimatyzacji. - Mamy ją już w ponad 70 proc. pomieszczeń, montujemy kolejne wentylatory – tłumaczy. 

Wcześniej przychodzą do pracy urzędnicy z Leoncina, ale też wychodzą o godzinę wcześniej. Od poniedziałku, 30 lipca, do odwołania urząd jest czynny od 7.00 do 15.00. W tych samych godzinach co zawsze pracują także urzędnicy w Pomiechówku. Tam niemal w każdym pomieszczeniu zamontowano już wcześniej klimatyzatory. Dodatkowo dla mieszkańców przy parku linowym ustawiono kurtynę. Niepocieszeni są za to urzędnicy z nasielskiego urzędu, który nie skrócono czasu pracy. Termometry w pokojach, mimo otwartych okien i włączonych wiatraków, wskazują nawet 35 stopni. Część pomieszczeń w budynku jest klimatyzowana, ale tylko po jednej stronie. 
W Starostwie Powiatowym już wcześniej dyskutowano o ewentualnym skróceniu czasu pracy w upalne dni, ale zrezygnowano z tego pomysłu, bo uznano, że wprowadza to niepotrzebne zamieszanie. Zarezerwowano więc środki w budżecie, aby tam, gdzie można, zainstalować klimatyzację.
– Nie wszędzie się dało, bo budynek, choć wyremontowany, jest stary. W małych pomieszczeniach nie było takiej możliwości. Wpadliśmy na taki pomysł, aby korytarze podzielić na części, wstawić szklane drzwi i w nich zamontować klimatyzatory. Jeśli urzędnik otworzy drzwi, to powietrze wpada do jego pokoju i jest chłodniej – wyjaśnia sekretarz Monika Filipak-Żmuda. W każdym urzędzie na terenie powiatu pracownicy mogą bez ograniczeń korzystać z wody. 

autor: kak

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz