Tygodnik Ciechanowski

Piątek, 18 września 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php

Myśliwi nie strzelają do ciężarnych loch

30.01.2019 14:30:00

Rozmowa z Dariuszem Szczawińskim, nadleśniczym Nadleśnictwa Lidzbark Welski

*Wszyscy leśnicy polują? Do jakiego koła łowieckiego pan należy?

- Nie wszyscy. W tej kwestii pracownicy Lasów Państwowych działają zgodnie z własnymi przekonaniami. W naszym nadleśnictwie zdecydowana większość pracowników poluje.
Ja jestem myśliwym niezrzeszonym, nie należę do żadnego koła łowieckiego. Na polowania jeżdżę, korzystając z zaproszeń różnych kół oraz do naszego Ośrodka Hodowli Zwierzyny w Konopatach, którego jestem kierownikiem. OHZ nie jest dzierżawiony przez koło łowieckie i jest zarządzany przez Nadleśnictwo Lidzbark.

* Czy łatwo rozpoznać, że locha jest prośna? Dla laika już odróżnienie odyńca od lochy jest trudne.

- Zakładamy, że każda locha jest ciężarna i od połowy stycznia do nich nie strzelamy. Wytrawny myśliwy odróżni bez problemu odyńca od lochy i strzeli tylko do tego pierwszego. To kwestia wielu lat doświadczenia, nabytej wiedzy i umiejętności. Osobom, które nie mają częstego kontaktu z dziką zwierzyną, rzeczywiście wydaje się to bardzo trudne, ale myśliwi nie mają z tym problemu.


* Jak wygląda liczebność dzików na terenie Nadleśnictwa Lidzbark?
- Ich populacja w naszym nadleśnictwie w ostatnich latach także się zmniejszyła. Częściowo jest to spowodowane większym pozyskaniem, ale i zwiększeniem się liczebności wilków. Wilki są objęte ścisłą ochroną, nie wolno na nie polować, nie mają tutaj także żadnych naturalnych wrogów, więc ich populacja systematycznie się zwiększa.

Klaudia Kujawa

Cały wywiady w aktualnym wydaniu TC

autor: red

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz