Tygodnik Ciechanowski

Sobota, 11 lipca 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Nowy cykl spotkań dla miłośników teatru

27.03.2019 11:00:00

W najbliższą sobotę, 30 marca o godz. 17., w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu Teatr Jednego Aktora. Na scenie wystąpi Marian Dworakowski, na co dzień pracujący w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, prezentując monodram „Słowo jest ogień”. To spektakl oparty na prozie „Czarnych kwiatów” Cypriana Kamila Norwida, wzbogaconej prezentacją najwybitniejszych dzieł dramatu i poezji romantycznej. Zapraszamy serdecznie! Oranżeria, 30 marca (sobota) godz. 17.00

  W spektaklu „Słowo jest ogień” ujęte w jednolitą całość wspomnienia przedostatnich i ostatnich spotkań Norwida z wielkimi postaciami polskiego romantyzmu, wspomnień odbrązawiających monumentalne wizerunki mistrzów, pokazujących geniuszy pióra i klawiatury w sytuacjach często kolokwialnych, zabawnych, czasem groteskowych, jako ludzi o niezwykłym poczuciu humoru, pokory i godności.
Zamierzona prostota scenografii w przedstawieniu ma zapewnić pierwszoplanową rolę słowu. „I zacznijcie bój myśli i szermierkę słowa” – nawoływał ustami postromantycznego Konrada w „Wyzwoleniu” Stanisław Wyspiański. Oddajmy więc równorzędnie pierwszoplanową rolę myśli.
Celem przedsięwzięcia jest nie tyle stworzenie czegoś w rodzaju „współczesnego muzeum języka polskiego”, czy kolokwium z epoki romantyzmu. Ten zbiór bezcennych pozycji naszego kanonu kulturowego podejmuje szerokie spektrum zagadnień (literackich, filozoficznych, moralnych czy patriotycznych), które mogą stanowić przyczynek do dyskusji o epoce polskiego romantyzmu, jego wpływie na naszą tradycję i kulturę, czy też rolę i postawę polskiego obywatela.
Na scenie Oranżerii Muzeum Romantyzmu w Opinogórze wystąpi Marian Dworakowski – aktor, reżyser, poeta, tłumacz. Ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Występował na scenach polskich oraz m.in. na scenie Volkstheater w Wiedniu , australijskiego The Bell Shakespeare Company, Sydney Treatre Company, State Theatre Company of S.A., Griffin Theatre, Nimrod Theatre, Australian Opera. Zagrał kilkadziesiąt ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych, wyreżyserował kilkanaście spektakli (wśród nich „Hamlet  w New Theatre w Sydney). Wydał zbiory poezji: „Na biegunach” (1996), „Ashes of Thoughts” (1995), „Szklanka mleka dla olbrzyma” (1996), „Wiersze i niewiersze” (2002). Od sezonu artystycznego 1997/1998 pracuje w Teatrze Współczesnym w Szczecinie.

autor: MR

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz