Tygodnik Ciechanowski

Wtorek, 02 czerwca 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php

Dobrać się do bobra

12.06.2019 09:40:00

Wiadomość,że będziemy polować na bobry i żubry,a Polacy mają jeść z nich mięso, w ubiegłym tygodniu zatrzęsła żeremiami od Bałtyku po Tatry i ostojami w Puszczy Białowieszczańskiej.

Taka deklaracja padła publicznie podczas konferencji  (o roli izb rolniczych w kształtowaniu i realizacji polityki rolnej państwa), a urzędnikiem państwowym, który obwieścił je na cały kraj, był minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister rolnictwa jako człowiek światły i oczytany w literaturze „ku pokrzepieniu serc” przypomniał, że już w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza na bobry polowała niejaka Jagienka wraz z nie bylejakim Zbyszkiem i dlatego on (Jan Krzysztof - nie Zbyszko z Bogdańca) wystąpi (do ministra ochrony środowiska) o uznanie bobrów (i żubrów) za zwierzęta... jadalne (być może ministrowi chodziło o łowne?).

Do tej pory zarówno bobry w rzekach, jak i żubry w puszczy podlegały ochronie, co spędzało sen z oczu ministrowi i  wszystkim polskim rolnikom.
(Przypomnijmy: w „Krzyżakach” Zbyszko zasadzał się też na niedźwiedzia, ale widocznie Ardanowski akurat opuścił te strony i dlatego pominął je w swoich planach, dzięki czemu nasze bieszczadzkie misie na razie odetchnęły z ulgą).

Minister Ardanowski jest urzędnikiem konkretnym i wie, jak należy się dobrać do bobra, który niszczy polskie rolnictwo, budując na zbiornikach wodnych swoje gniazda, więc do ich zabijania postanowił delegować myśliwych. Ale - jak zaznaczył - to sami rolnicy muszą przekonywać Polski Związek Łowiecki, aby zaczął działać w ich interesie, czyli strzelał, a gdyby jacyś myśliwi odmówili, to już ministra w tym głowa, jak to załatwić. Takie koła będą po prostu rozwiązywane.

Minister ogarnia swoim umysłem wszystko: myśliwi, którzy posłuchają jego rozkazu i wylegną ze sztucerami nad rzeki, jeziora i bagna, w przeciwieństwie do bobrów muszą czuć się bezpieczni. Zaplanował więc, że wystąpi do komendanta głównego policji o ich ...ochronę w trakcie polowań. „Dopiero wtedy możemy od nich (myśliwych) oczekiwać, że skutecznie zrealizują również to, na czym nam, rolnikom, zależy” - postawił kropkę nad i minister.
Policjant, wg koncepcji ministra, miałby chronić każdego myśliwego przed napaścią ze strony różnych ekologów, miłośników zwierząt, pięknoduchów i wajraków, którzy na pewno będą przeciwni pomysłowi polskiego Pierwszego Rolnika i wypełzną ze swoimi, pożal się Boże, hasłami na bagna. Będziemy więc świadkami ciekawych zespołów zwierzęco-ludzkich: bóbr – ekolog – myśliwy - policjant. A na końcu tego łańcucha – minister Ardanowski.
A minister dopiero się rozkręca. W telewizji wystąpił w roli znawcy potraw tradycyjnych i zaczął się rozwodzić nad wartością bobrzego mięsa, a w szczególności ogona, który nazywał płetwą.
- Teraz nie wiadomo, co z tym bobrem zrobić, nawet jakby się go upolowało – powiedział. - A jeszcze jak ludzie sobie przypomną, że płetwa bobra ma – ponoć - właściwości afrodyzjaków, to się może okazać, że i problem bobrów się niedługo skończy - dodał.
Tako rzekł światły minister Jan Krzysztof Bóbr-Ardanowski, czym zaciekawił, zadziwił i przestraszył Polaków oraz wszystkie zwierzęta duże i małe.

 Ryszard Marut


 

autor: RM

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz