Tygodnik Ciechanowski

Wtorek, 07 kwietnia 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php

Oszuści w sieci internetowej

06.08.2019 11:00:00

W ostatnich latach handel z wykorzystaniem Internetu rozwija się bardzo szybko. Coraz więcej osób korzysta ze sklepów internetowych oraz portali aukcyjnych. Jest to wykorzystywane przez oszustów.

Pamiętajmy, że nowe technologie, które mają nam ułatwić codzienne życia niosą za sobą także zagrożenia. Policjanci z Mławy w ostatnim czasie przyjęli dwa zgłoszenia o oszustwie. Zasadniczą kwestią przy dokonywaniu zakupów przez Internet jest sposób realizacji płatności za zakupiony bądź wylicytowany towar.

O działaniu oszustów, w ostatnim czasie przekonały się dwie osoby mieszkające na terenie powiatu mławskiego, które złożyły zawiadomienie o oszustwie internetowym.

Jak informuje mławska komenda, w pierwszym przypadku mężczyzna wystawił za pośrednictwem portalu OLX namiot za kwotę ponad 1000 zł., który zakupił obywatel Niemiec. Pokrzywdzony namiot wysłał pod wskazany adres i do chwili obecnej nie otrzymał za niego zapłaty.

W drugim przypadku kobieta na aukcji internetowej, wystawiła do sprzedaży suknię ślubną za kwotę ponad 500 zł. Ze sprzedającą skontaktowała się kupująca obywatelka Nigerii a korespondencja była prowadzona drogą mailową. Pokrzywdzona suknię ślubną wysłała pod wskazany adres a następnie otrzymała informację, że pieniądze zostaną przelane na jej konto po uprzednim przesłaniu 600 zł. za pośrednictwem Western Union na adres Nigerii. Kobieta do chwili obecnej nie otrzymała zapłaty a przesyłka była już poza granicą Polski i nie było możliwości zablokowania jej dalszego biegu.

Decydując się na zakupy poprzez sieć internetową, na portalach aukcyjnych, w sklepach internetowych pamiętajmy o zachowaniu dużej ostrożności, gdyż drogą internetową dopuszczają się przestępstw również oszuści.

Policja apeluje, aby korzystając z tej formy zakupów zachować podstawowe środki ostrożności i zdrowy rozsądek. * Pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego. Przed zakupem w wirtualnym sklepie sprawdźmy jego rzetelność. Zwracajmy uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić. * Kupując na aukcji internetowej sprawdźmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność.

autor: rom

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz