Tygodnik Ciechanowski

Czwartek, 09 lipca 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php

Z 14 dzików 12 było zarażonych

09.08.2019 09:00:00

Badania laboratoryjne wykazały, że z 14 padłych dzików, które 1 sierpnia zostały znalezione przez żołnierzy i myśliwych przeszukujących lasy i pola wokół miejscowości Rutki Głowice (gmina wiejska Ciechanów), 12 było zarażonych wirusem ASF.

Nie było przypadku w tym, że przeszukanie zorganizowano w pobliżu tej miejscowości. Bo na początku lipca właśnie nieopodal Rutek Głowic odstrzelony został młody dzik u które po raz pierwszy stwierdzono obecność wirusa ASF na terenie powiatu ciechanowskiego.

Jak powiedział nam powiatowy lekarz weterynarii w Ciechanowie Mariusz Dobosz, zakończyła się już dezynfekcja dwóch gospodarstw rolnych w Gumowie, w których – z powodu obecności wirusa ASF - wybitych zostało łącznie prawie 1.500 świń.

Wszczęte zostały również procedury administracyjne w sprawie wypłaty poszkodowanym rolnikom odszkodowań za wybite stada trzody chlewnej (w pierwszym przypadku stado liczyło 1.300 sztuk, w drugim – ok. 200 sztuk).

- Postępowania te powinny się zakończyć jeszcze w sierpniu – mówi M. Dobosz.

Więcej w „TC” z 13 sierpnia.

autor: KK

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz