Tygodnik Ciechanowski

Niedziela, 05 lipca 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php
fot. Zbiory prywatne
fot. Zbiory prywatne

Nie tylko Polska walczy z ASF

14.08.2019 09:20:00

Rozmowa z Rafałem Romanowskim wiceministrem rolnictwa i rozwoju wsi.

Skąd w Polsce wziął się afrykański pomór świń (ASF)?

- W Europie choroba pojawiła się po raz pierwszy w 1957 r. Została przywleczona z Afryki do Portugalii, skąd wirus ASF przedostał się do Hiszpanii, a następnie w kierunku wschodnim do innych krajów Europy. W 2007 r. pojawił się w państwach leżących na Kaukazie oraz w Federacji Rosyjskiej, a stamtąd rozprzestrzenia się w kierunku północno-wschodniej Europy. W 2014 r. ASF stwierdzono na terenie Unii Europejskiej: w styczniu na Litwie, w lutym w Polsce, w czerwcu na Łotwie, we wrześniu w Estonii.

* ASF nie jest więc tylko problemem Polski, ale także innych państw europejskich…

- Tak, zmobilizował pół Europy. Jedne kraje z nim walczą, a inne się przed nim bronią. W lipcu tego roku pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń wykryto na Słowacji. Epidemia rozprzestrzenia się też w kilku regionach Bułgarii. Choroba sieje również spustoszenie w chińskich hodowlach, a stamtąd dotarła już do Korei Północnej i Wietnamu. Wirus nie ominął również Hongkongu, jest także w Laosie.

Więcej w aktualnym wydaniu TC

autor: Paw

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz