Tygodnik Ciechanowski

Poniedziałek, 10 sierpnia 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php

Otwarcie kamienicy przy ul. Warszawskiej

30.08.2019 18:00:00

1 września kamienica Pianki, która została zrewitalizowana przy udziale środków unijnych, rozpocznie funkcjonowanie jako nowe miejsce edukacyjno-kulturalne w Ciechanowie. Organizowane będą tu wystawy, warsztaty, spotkania, działać będzie Klub Młodego Odkrywcy, Klub Seniora, Klubokawiarnia W18. W niedzielę w godz. 14.00-17.00 zaplanowano dzień otwarty, a o godz. 18.00 przedstawienie.

Jak informuje urząd miejski, w sobotę odbędą się zajęcia pokazowe edukacyjnego programu kreatywności „Destination Imagination” pt. „Walizka nieuczesanych myśli”, w ramach Klubu Młodego Odkrywcy. Program DI stanowi propozycję uzupełnienia edukacji szkolnej. To forma cyklicznych zajęć pozalekcyjnych prowadzonych przez trenera – nauczyciela. Celem jest kształtowanie kreatywności, innowacyjności, umiejętności adaptowania się do nowych warunków i rozwiązywania problemów w nieszablonowy sposób. Zajęcia skierowane będą do młodzieży w wieku 9-12 lat. W pierwszym tygodniu działalności zostanie również przygotowana oferta dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, czyli program „Klucz do uczenia się”. Będzie to pomoc w rozwijaniu umiejętności poznawczych, społeczno-emocjonalnych, w kształtowaniu samoregulacji i wczesnych umiejętności akademickich, potrzebnych do odnoszenia sukcesów w szkole i poza nią.

Ponadto w weekendy w Klubie Młodego Odkrywcy odbywać się będą cykliczne otwarte warsztaty z zakresu m.in. edukacji społecznej, technicznej. Wkrótce uruchomione zostaną zapisy na zajęcia.

W ulokowanym w kamienicy Klubie Seniora 1 września przewidziane są warsztaty oraz wystawa prac „SAP ART – Zwinne rączki”. Odbywać się będą tam również spotkania Ciechanowskiej Rady Seniorów, zajęcia dla osób dojrzałych, spotkania tematyczne czy lekcje języka angielskiego dla starszych.

Pierwszą wystawą zorganizowaną w Galerii Artystycznej, uruchamianej przy Klubokawiarni W18, będzie wystawa fotografii „Żydzi w burzliwej epoce 1914-1918", przygotowana przez Stowarzyszenie Wspólnoty Żydowskiej z Meudon – francuskiego miasta partnerskiego Ciechanowa. Wyeksponowane na planszach karty pocztowe, przybliżą sceny z życia Żydów w latach 1914-1918, czyli w czasie gdy walczyli oni w armiach państw, w których zamieszkiwali. Kolekcja oryginalnych pocztówek, zebrana przez prezesa stowarzyszenia Lucjena Alezrę , ukazuje również wzajemne relacje, jakie istniały między żołnierzami niemieckimi i Żydami.

Jak podkreśla autor wystawy, były one wtedy bardzo przyjazne i nikt nie przypuszczał, że kilka lat później, po dojściu Hitlera do władzy, Żydzi zostaną zgładzeni przez nazistów niemieckich.

Ponadto w Galerii Artystycznej 1 września o godz. 18.00 wystawiony zostanie spektakl słowno-muzyczny „Wierzba Mazowiecka” w wykonaniu artystów z Meudon. Inicjatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Sekwana-Łydynia, której prezesem jest Julita Domura-Bouloc. W spektaklu weźmie udział także skrzypaczka z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Ciechanowie.

Z kolei Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta przygotowała wystawę fotografii pt. „Ciechanów na przełomie lat”. W dniu otwarcia o godz. 15.30 prezes Ciechanowskiego Towarzystwa Naukowego dr Zbigniew Ptasiewicz wygłosi prelekcję na temat społeczności żydowskiej w przedwojennym Ciechanowie. Wyświetlony zostanie także niemy film czarno-biały, produkcji niemieckiej, pokazujący getto w Ciechanowie i Mławie. Barbara Bielasta, członek zarządu Ciechanowskiego Towarzystwa Naukowego, opowie o właścicielu kamienicy i jego losach oraz o związanych z nią przekazach historycznych.

Kamienica zaprasza także do Klubokawiarni W18. Na niedzielę zaplanowano tam pokaz parzenia kawy połączony z degustacją. Będzie to okazja do spróbowania smaków i zapoznania się z wyselekcjonowanym asortymentem, który na dobre zagości w menu klubokawiarni. Niebawem w ofercie pojawią się również różnorodne herbaty i zioła. Będzie to miejsce spotkań, wystaw, gier towarzyskich, koncertów, recitali czy też wieczorków poetyckich.

autor: rom

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz

Ostatnie FotoreportażeRSS

  • MKS Ciechanów rozbił strzegowian

    Po prawie dziewięciu miesiącach przerwy, na stadionie przy 3 Maja w Ciechanowie ponownie rozegrano ligowy mecz o punkty. Zobacz galerie...

  • Liderzy już strzelają

    W ub. weekend zainaugurowały rozgrywki piłkarskie piłkarskim na północnym Mazowszu. Pierwsza kolejka ligi okręgowej wskazała czołówkę trzech zespołów, które urządziły swoim rywalom ostre strzelanie. Zobacz galerie...

  • Nagrody Zarządu Powiatu Ciechanowskiego dla twórców i animatorów kultury

    Fot. K. Kowalski Zobacz galerie...