Tygodnik Ciechanowski

Sobota, 11 lipca 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php

Jubileusz szkoły rolniczej w Golądkowie

28.09.2019 21:15:00

W sobotę (28 wrzesnia) odbyły się uroczystości z okazji 95-lecia powstania Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Golądkowie. Dla wielu to okazja, by spróbować policzyć, ile to już lat minęło od poprzedniego spotkania, pamiętnego sprawdzianu, pierwszego czy ostatniego dnia w szkole.

Dyrekcja oraz specjalnie powołany na tę okazję komitet zorganizowali wyjątkowe uroczystości. Wręczono odznaczenia kadrze pedagogicznej i pracownikom administracyjnym. Dawni i obecni nauczyciele oraz ich uczniowie wspólnie zasiedli do obiadu na szkolnym patio, a uczniowie zorganizowali jubileuszowy koncert. Uroczystości poprzedziła msza św. w kościele w Winnicy.

Uroczystości rozpoczęły się od przemówienia dyrektor placówki, następnie wprowadzono reprezentacje pocztów sztandarowych ze szkół rodziny CKR, które przyjechały do Golądkowa z różnych stron Polski razem z dyrektorami placówek. Pojawili się przedstawiciele duchowieństwa, miejscowi samorządowcy, przedstawiciele Kuratorium Oświaty, Związku Nauczycielstwa Polskiego, lokalnych instytucji i szkół,  dyrektor departamentu Spraw Społecznych i Oświaty  Rolniczej Robert Jakubik z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Minister Środowiska Henryk Kowalczyk. Najliczniejszą grupę stanowili oczywiście byli uczniowie i nauczyciele – Cieszę się z obecności każdego, bo ten dzień jest wyjątkowo ważny. 95 lat temu szkoła otworzyła drzwi dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Dobrze się stało, że możemy wrócić do tego dnia, gdy to wszystko się zaczęło, do ludzi, którzy zaczęli tworzyć tę historię. Szkoła w Golądkowie jest świadkiem wielu wydarzeń historycznych, lokalnych, ale też osobistych. Każdy przeżył tu coś wyjątkowego – mówiła dyrektor Ewa Leszczyńska. 
Pod koniec lat 80. w szkole zaczął uczyć obecny minister środowiska Henryk Kowalczyk wraz z żoną Hanną. Jego małżonka w murach szkoły w Golądkowie przepracowała ponad 30 lat, przeszła na emeryturę w 2017 r. Minister z uwagi, na to, że w latach 90. objął funkcję wójta Winnicy musiał zrezygnować z pracy, ale zawsze był do niej zapraszamy i chętnie z takich zaproszeń korzystał. Przyszłe małżeństwo szukało pracy po skończeniu studiów, jako nauczyciele matematyki. Przyjechali do szkoły i od razu zachwyciło ich otoczenie. Zachęciło ich także proponowane mieszkanie, nieco ponad 30 m2, na dzisiejsze czasy skromne, ale wówczas dla młodego małżeństwa był to znakomity kąt. – 95 lat jubileuszu, ale 40 lat to jest moja cząstka w tej szkole. Tak nam się tu spodobało, że zostaliśmy już na stałe. Rozpoczęliśmy pracę w 1979 r., więc to był czas tworzenia się Solidarności, później stan wojenny. Były to czasy trudne, ciekawe, ale też niezwykle wiążące społeczność – wspominał minister Kowalczyk i podkreślał, że Golądkowo jest dla niego niezwykle ważne. 
Absolwentem szkoły jest również obecny wójt Winnicy Robert Wróblewski. W wystąpieniu podkreślał, że ma pozytywne wspomnienia z nauką. Występował też w zespole ludowym. – Większość wolnego czasu spędzałem też na sali gimnastycznej. Kiedyś robiła na nas ogromne wrażenie, bo była największa w powiecie. Należałem też do kabaretu, uczęszczałem na zajęcia strzeleckie. Ale chciałbym przede wszystkim powiedzieć, że w tej szkole poznałem moją żonę. Te związki z tej szkoły są więc bardzo trwałe – mówił wójt. Szkołę kończył również ksiądz Mirosław Danielski, proboszcz parafii Zatory. Początkowo chciał kształcić się w kierunku weterynarza, ale podkreślił, że bóg wybrał dla niego inną drogę. 
Podczas sobotniego jubileuszu odsłonięto pamiątkową tablicę ufundowaną w 50-lecie matury oraz w hołdzie dyrektorowi Szczepanowi Gogolewskiemu, sprawującemu tę funkcję w latach 1961-1977.
 
Więcej we wtorkowym numerze Tygodnika

autor: kak

Komentarze Internautów (1)dodaj komentarz

  • Andrzej Zawadzki, 2019-09-29 15:51:23
    jubileusz Golądkowa
    Tablicę pamiątkową poświęconą dyrektorowi Gogolewskiemu ufundowali absolwenci Technikum Rolniczego z 1969 roku, wraz z wychowawcą klasy, w 50-ta rocznicę matury. W odsłonięciu tablicy brali udział synowie Dyrektora.