Tygodnik Ciechanowski

Sobota, 06 czerwca 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php

Marszałek Edward Śmigły-Rydz porzucił swoich żołnierzy, czy nie?

03.10.2019 09:00:00

Marszałek Edward Śmigły-Rydz ma trwałe miejsce w historii Polski, ale jest postacią niejednoznaczną.

- Wiemy, że był doskonałym legionistą, znakomitym żołnierzem I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Józef Piłsudski powierzał mu najbardziej odpowiedzialne zadania. Jako marszałek Polski był wręcz uwielbiany. Ale kampania wrześniowa 1939 roku położyła się cieniem na tej chwale. Czy słusznie? O tym opowie nasz dzisiejszy gość – stwierdziła Bogusława Umińska z Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie zapowiadając prelekcję na temat człowieka, który przez większość Polaków (jak wynika z badań) oceniany jest negatywnie.

Prelekcję wygłosił – 18 września w siedzibie ciechanowskiego muzeum – dr Marek P. Deszczyński z Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Półtoragodzinny wykład okrasił projekcją dawnych kronik filmowych i pokazem archiwalnych zdjęć.

Już sam tytuł prelekcji „Niesłusznie potępiony. Marszałek Edward Śmigły-Rydz, naczelny wódz w kampanii polskiej 1939 roku” wskazuje, że dr Deszczyński nie podziela krytycznych opinii na temat Naczelnego Wodza wojsk polskich broniących Rzeczpospolitej w 1939 r.

- To był jeden z najwybitniejszych dowódców w dziejach Polski – stwierdził prelegent.

Dlaczego tak uważa?

Więcej w papierowym wydaniu „TC” z 1 października.

autor: KK

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz