Tygodnik Ciechanowski

Sobota, 06 czerwca 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php
fot. K. Kowalski
fot. K. Kowalski

Wrzesień 1939 roku w Ciechanowie

04.10.2019 11:50:00

Do tej pory w oficjalnej historiografii Ciechanowa funkcjonuje pogląd, że 3 września 1939 r. w znajdującym się przy ul. Grodzkiej budynku Poczty Polskiej zginęło 34 żołnierzy plutonu łączności 21 Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy”. Wydarzenie to upamiętnia wmurowana ścianę budynku w 1980 r. przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej specjalna tablica.

Ciechanowski miłośnik historii i tropiciel historycznych zagadek Janusz Witczak udowadnia, że nie było ani bombardowania poczty ani żaden polski żołnierz nie zginał w niej we wrześniu 1939 r.

Podważa również oficjalną liczbę osób pochowanych w znajdującej się na cmentarzu komunalnym przy ul. Gostkowskiej Kwaterze Wojska Polskiego i Ofiar Terroru.

17 września J. Witczak wygłosił w Miejskiej Biblioteki Publicznej półtoragodzinną ciekawą prelekcje pt. "Ciechanowski wrzesień 1939 roku. Fakty i mity". Podczas swego wstąpienia zaprezentował słuchaczom wiele dokumentów dotyczących omawianego okresu, które wyszukał w archiwach wojskowych i cywilnych.

- Ciechanów w planach obronnych w 1939 r. znajdował się w strefie tyłowej. Nie przewidywało się ani obrony miasta, ani ześrodkowania w nim jednostek bojowych – stwierdził J. Witczak.

Więcej w papierowym wydaniu „TC” z 1 października.

autor: KK

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz