Tygodnik Ciechanowski

Sobota, 06 czerwca 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php
fot. materiał promocyjny
fot. materiał promocyjny

Planujesz rozpocząć użytkowanie soczewek kontaktowych? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć przed ich pie

07.10.2019 10:00:00

Soczewki kontaktowe są bezpiecznym i wygodnym rozwiązaniem, pozwalającym uporać się z wadami wzroku. Kluczowe dla prawidłowego widzenia jest dobranie mocy soczewki do konkretnego pacjenta przez lekarza okulistę. O czym jeszcze warto pamiętać i co należy wiedzieć, decydując się na swoje pierwsze soczewki?

 >Rodzaje soczewek kontaktowych

Na rynku optycznym dostępne są rożne rodzaje soczewek. Wśród nich wyróżnia się:

soczewki sferyczne – mają właściwości korekcyjne, niwelują problemy z widzeniem; nadają się dla osób mających krótkowzroczność oraz tych z dalekowzrocznością; więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://twojepierwsze.pl/planuje-nosic-soczewki/wady-wzroku/;

soczewki toryczne – przeznaczone dla osób zmagających się z astygmatyzmem;

soczewki progresywne (wieloogniskowe) – przygotowane z myślą o pacjentach stosujących soczewki jedynie do czytania;

soczewki kolorowe – w zależności od rodzaju, mogą mieć właściwości korekcyjne lub nie (zerówki pozbawione mocy sferycznej); ich zadaniem jest podkreślenie lub zmiana barwy tęczówki.

Osoby, które zastanawiają się, jak dobrać soczewki kontaktowe na podstawie okularów, powinny udać się do lekarza optyka. Specyfika miar stosowana w przypadku soczewek i okularów jest bowiem zupełnie inna – choćby z uwagi na fakt, że szkło kontaktowe znajduje się bezpośrednio na oku, a więc znacznie bliżej niż szkła tradycyjnych okularów. Samodzielne próby dobrania mocy soczewek mogą zakończyć się źle wydanymi pieniędzmi i zniechęceniem do noszenia szkieł kontaktowych jako takich. Więcej informacji o rodzajach soczewek kontaktowych znajdziesz na stronie https://twojepierwsze.pl/planuje-nosic-soczewki/typy-soczewek-kontaktowych/.

 

Parametry techniczne soczewek

Zalicza się do nich:

moc sferyczna – wskazuje na poziom korekcji wady wzroku;

promień krzywizny – ma wpływ na to, w jaki sposób soczewka dopasowuje się do oka;

średnica.

W przypadku soczewek torycznych mówi się również o mocy cylindra i osi cylindra. 

 

Jak zacząć nosić soczewki?

Istotnym etapem wizyty w gabinecie specjalisty jest wywiad. W jego trakcie lekarz zapyta o tryb życia i oczekiwania dotyczące soczewek. Następnie, przy użyciu specjalistycznego urządzenia zwanego autoretraktometrem, potwierdza istnienie wady. Podczas pierwszej wizyty lekarz dobierze soczewki adekwatne do wady wzroku, pomoże założyć szkła kontaktowe, a następnie – przy użyciu lampy szczelinowej – sprawdzi stopień trafności doboru mocy soczewki. Lekarz okulista przekaże również informacje na temat codziennej pielęgnacji soczewek oraz doboru odpowiedniego płynu do ich higieny (w przypadku soczewek miesięcznych).

autor: autor: Artykuł promocyjny.

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz