Tygodnik Ciechanowski

Wtorek, 19 listopada 2019

fot. int.
fot. int.

Mamy małe zasoby wody

18.10.2019 08:00:00

Rozmowa z Robertem Chciukiem, dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie

- Tegoroczne susze uświadomiły wielu z nas, że bez wody wszystko marnieje, a na końcu umiera. Czy Polska ma duże zasoby wody?

- Polska jest jednym z najuboższych krajów w Europie, jeżeli chodzi o zasoby wodne. Średniorocznie w w naszym kraju na jednego człowieka przypada tylko około 1700 - 1800 metrów sześciennych wody. W Europie ta średnia wynosi 5000 metrów sześciennych.

- A północne Mazowsze jest bogate w wodę?

- Większość północnego Mazowsza posiada dostępne zasoby wód podziemnych na poziomie ponad 10 metrów sześciennych na dobę i na kilometr kwadratowy. Wyjątkiem są powiaty ciechanowski i płoński, których ponad połowa powierzchni obszaru wykazuje deficyt lub zagrożenie deficytem zasobów wód podziemnych.

- Czy Polacy racjonalnie gospodarują wodą? Czy jej nie marnotrawimy?

- Coraz bardziej widać, że Polacy częściej wybierają ekologiczne podejście do użytkowania wody w gospodarstwach domowych. Cały czas jednak znacznie odbiegamy w statystykach od krajów zachodnich. Na przykład w Warszawie zużywa się średnio o 50 litrów na dobę więcej, niż w miastach Europy zachodniej posiadających zbliżona liczbę mieszkańców.

- A jeśli ktoś nie chce oszczędzać wody?

Cały wywiad z „TC” z 15 października.

autor: K. Kowalski

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz