Tygodnik Ciechanowski

Środa, 13 listopada 2019

fot. K. Kowalski
fot. K. Kowalski

Chcemy godnie zarabiać

19.10.2019 08:00:00

Rozmowa z Jadwigą Pajewską, prezesem oddziału powiatowego ZNP w Ciechanowie

- Czy nauczyciele mają powody, żeby prowadzić akcję protestacyjną?

- Tak. Chcemy pokazać jak wiele robimy za niewielkie pieniądze. Zależy nam na dobrej edukacji, ale chcemy godnie zarabiać. Podwyżki, które zaproponował rząd nas nie satysfakcjonują. (…) Strajk w placówkach oświatowych, który był prowadzony w kwietniu tego roku nie został zakończony, a jedynie zawieszony. We wrześniu ZNP przeprowadził wśród wśród pracowników wszystkich typów publicznych placówek oświatowych anonimową ankietę. W skali kraju wypełniło ją ponad 227 tysięcy osób.

- O co pytaliście w tej ankiecie?

- Ankieta zawierała pytania dotyczące oceny kondycji polskiego systemu edukacji, protestu i preferowanej formie akcji protestacyjnej.

- I co wynika z tej ankiety?

- Wynika z niej, że respondenci kondycje polskiego systemu edukacji oceniają na na trojkę. Na pytania, jakimi postulatami w pierwszej kolejności powinno zająć się Ministerstwo Edukacji Narodowej, respondenci na pierwszym miejscu postawili dwie sprawy: podniesienie wynagrodzeń nauczycieli i zmniejszenie biurokracji w oświacie. Pytaliśmy także o kontynuację kwietniowej akcji protestacyjnej. Prawie połowa respondentów opowiedziała się za kontynuowaniem strajku. Ponad polowa z nich uznała, że najlepszą forma protestu będzie strajk włoski. W oparciu o wyniki ankiety, 1 października prezydium Zarządu Głównego ZNP zdecydowało o rozpoczęciu (…) protestu włoskiego.

- Na czym bezie polegał ten protest?

Więcej w papierowym wydaniu „TC”.

autor: KK

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz