Tygodnik Ciechanowski

Piątek, 10 lipca 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php
fot. materiał promocyjny
fot. materiał promocyjny

Projekty domów energooszczędnych – ile kosztuje budowa domu energooszczędnego do 120 m2?

27.11.2019 14:35:00

Przeciętna rodzina w Polsce składa się z rodziców i dwojga dzieci. Optymalnym dla niej domem jest taki, którego powierzchnia mierzy ok. 120 m2. To udany kompromis między wygodą a kosztami użytkowania. Taki dom łatwo jest uczynić energooszczędnym.

 W domu o takiej powierzchni łatwo jest wydzielić osobne sypialnie dla członków rodziny, a przy tym zostaje jeszcze wiele miejsca na wspólne pomieszczenie dzienne. Dzięki umiejętnej aranżacji może ono pełnić jednocześnie funkcję salonu, kuchni i jadalni – wystarczy tylko wydzielić właściwe strefy za pomocą wyposażenia kuchni, mebli i pokrycia podłogi. W domu takim można też wyznaczyć miejsce na łazienkę przylegającą do salonu, dostępną dla gości, oraz drugą, która będzie do wyłącznej dyspozycji domowników.

Dom energooszczędny od strony technicznej

Nowoczesny dom to nie tylko oszczędność przy budowie, ale i w użytkowaniu. Dlatego projekt domu energooszczędnego powinien uwzględniać odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne. W ścianach, stropie i podłodze należy użyć dobrej jakości materiałów izolacyjnych. Warto też pomyśleć o termoizolacji dachu oraz poddasza, jeśli jest przewidziane.

Dom energooszczędny jest z definicji szczelny, by zapobiec stratom ciepła, więc wentylacja grawitacyjna, czyli przez szczeliny w drzwiach i oknach, traci rację bytu. Szczelność jest bardzo ważna, gdyż tylko wtedy można zastosować rekuperator. Urządzenie to odzyskuje ciepło z zużytego, zanieczyszczonego powietrza, które jest usuwane z domu. W ten sposób można odzyskać nawet 90% ciepła, które w innym przypadku uleciałoby przez otwory wentylacyjne.

Wspomniane rozwiązania wpływają na koszt domu energooszczędnego. Nowoczesne rozwiązania bywają kosztowne w montażu, jednak docelowo przynoszą spore oszczędności w trakcie eksploatacji. Ich stosowanie jest więc ostatecznie korzystne. Poza tym jest właściwie nieodzowne, gdyż współczesne normy prawne wymuszają stosowanie rozwiązań oszczędzających energię. Na stronie „Projekty domów energooszczędnych na domoweklimaty.pl” możemy przekonać się, że sposobów na sprostanie tym wymogom jest wiele i każdy znajdzie dom odpowiedni dla siebie.

Optymalny projekt domu z poddaszem użytkowym

W energooszczędnym domu układ pomieszczeń jest tak pomyślany, by dom był jak najbardziej użyteczny. Normą jest łączenie ze sobą kilku funkcji w jednym pomieszczeniu – na przykład w salonie wydziela się miejsce na aneks kuchenny i jadalnię. Z kolei garderoba może być połączona z pomieszczeniem gospodarczym. Pokój dzienny powinien być zaplanowany po stronie południowej, by był nagrzewany przez słońce, zaś po stronie północnej umieszcza się garderobę, spiżarnię i inne pomieszczenia gospodarcze. Również od południa umieszcza się wyjście do ogrodu – promienie słoneczne nadrobią straty ciepła spowodowane obecnością drzwi. Poza tym umieszczenie najbardziej uczęszczanych pomieszczeń od południa sprawi, że światło słoneczne będzie lepiej wykorzystywane, co zmniejszy zapotrzebowanie na sztuczne światło.

Dom z poddaszem użytkowym stanowi udany kompromis pomiędzy ceną a funkcjonalnością. W porównaniu z piętrowym, koszt domu energooszczędnego jest znacznie niższy. Jednocześnie za sprawą odpowiedniego rozplanowania będzie komfortowym miejscem do życia dla 4-osobowej rodziny. Są one jednocześnie dowodem na to, że domy z poddaszem użytkowym są bardzo różnorodne i skutecznie łączą funkcjonalność z ekonomią, a przy tym mają styl.

Projekt domu energooszczędnego to gwarancja obniżonych kosztów eksploatacji. Nowoczesne rozwiązania sprawiają, że utrata ciepła jest ograniczona do minimum. Co ważne w dzisiejszych czasach – to również pewność, że dom taki będzie przyjazny środowisku. Mniejsze straty ciepła to niższe zapotrzebowanie na energię i ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko.

autor: Artykuł promocyjny

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz