Tygodnik Ciechanowski

Sobota, 30 maja 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php
fot. K. Kowalski
fot. K. Kowalski

Dla kogo są szkoły zawodowe?

22.01.2020 17:00:00

Rozmowa z Piotrem Praczukowskim, kierownikiem szkolenia praktycznego w Zespole Szkół nr 3 im. St. Staszica w Ciechanowie

- Przez lata utarła się opinia, że licea ogólnokształcące są dla najlepszych uczniów, technika dla trochę słabszych, a zasadnicze szkoły zawodowe dla najsłabszych. Czy podziela Pan ten pogląd, z którym w naszym kraju utożsamia się wiele osób?

- Nie podzielam tej opinii, choć wiem, że taki obraz funkcjonuje nie tylko w świadomości większości społeczeństwa, ale również w niektórych kręgach władz samorządowych, które szkoły prowadzą.

- Dla kogo zatem są zawodówki zwane obecnie szkołami branżowymi?

- Na spotkaniach z młodzieżą, czyli potencjalnymi kandydatami do szkół zawodowych, mówię, że szkoły branżowe są dla najbardziej niecierpliwych, którzy chcą szybko się usamodzielnić. Trzy lata nauki i zaczynam pracę na własny rachunek.

- A licea?

- Licea ogólnokształcące są dla ambitnych, którzy myślą o studiach, ale czas usamodzielnienia jest najdłuższy.

- A technika?

- Technika są dla najzdolniejszych i najbardziej ambitnych, bo myślą o studiach, jak licealiści, a w „międzyczasie” zdobywają zawód, czasami nawet dwa zawody i po zakończeniu szkoły mogą zdecydować: idę do pracy czy idę na studia.

- Dlaczego pana zdaniem szkolnictwo zawodowe w Polsce w pewnych okresach było hołubione, a innych traktowane po macoszemu?

Cała rozmowa w papierowym wydaniu „TC” z 21 stycznia.

autor: K. Kowalski

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz