Tygodnik Ciechanowski

Środa, 08 lipca 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php
fot. mp.
fot. mp.

Reklama. Czy można sprzedać długi?

12.02.2020 15:00:00

Dynamiczny wzrost sektora pożyczek sprawił, że ludzie coraz chętniej sięgają po pożyczki. Minimum formalności i uproszczona procedura to tylko kilka zalet, jakie oferują instytucję pozabankowe.

Niestety łatwe do zaciągnięcia zobowiązania, bardzo szybko okazują się trudne do spłaty. W efekcie pożyczkobiorcy wpadają długi, których ciężko jest się pozbyć.  Na całe szczęście nie zostają oni z tym sami. Okazuje się, że długi można sprzedać. W jaki sposób?

Cesja wierzytelności

Pierwszym sposobem na sprzedanie długu jest cesja wierzytelności. To umowa cywilnoprawna, w której zmienia się wierzyciela, czyli osobę egzekwującą należność. Reguluje ją Kodeks Cywilny. Na podstawie przepisów dokonywany jest przelew wierzytelności. W praktyce oznacza, że wierzyciel, który nazywany jest w instytucji przelewu wierzytelności cedentem, ma prawo przelać dług na osobę trzecią, zwaną cesjonariuszem. Przelanie długu na inną osobę jest możliwe poprzez:

 • dokonanie darowizny,
 • dokonanie umowy sprzedaży.

Zawierając umowę stwierdzającą przelew wierzytelności, nabywca przejmuje prawa oraz roszczenia związane z daną wierzytelnością. W związku z tym osoba, która nabywa, staje się wierzycielem i od tej pory ma prawo do egzekwowania zakupionej należności. Aby dokonać cesji wierzytelności, nie potrzeba zgody dłużnika. Jednakże należy go powiadomić o zawarciu takiej umowy, ze wglądu na to, że zawiadomienie o cesji wywołuje skutki prawne. Zakup wierzytelności zazwyczaj jest wtedy, gdy szansa na o potencjalne ściągnięcie długu jest wysoka.

Giełda długów

Świetną alternatywą dla cesji wierzytelności jest giełda długów, nazywana również giełdą wierzytelności , która daje wierzycielowi możliwość sprzedania długu. Internetowa giełda długów działa na podstawie prawnej jaką jest ustawa udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych z 2010 r., art. 4. Giełdy wierzytelności najczęściej przybierają fkrmę stron internetowych, prowadzony przez podmioty profesjonalne, zajmujące się odzyskiwaniem należności. W ogłoszeniach można znaleźc informacje takie jak:

 • informacja o podmiotach będących dłużnikami,
 • informacja o niespłaconych zobowiązaniach.

Kwota zaległości oraz informacja o dłużniku jest niezwykle istotna dla potencjalnego nabywcy. Może zdobyć informację takie jak cena, za jaką wierzyciel chce sprzedać dług oraz uzyskać informację o etapie sprawy odzyskiwania należności. Posiadając te dane, zainteresowana kupnem długu osoba może dokładnie przeanalizować oraz oszacować czy zakup danej wierzytelności będzie opłacalny. Z giełdy wierzytelności korzystają:

 • wierzyciele,
 • przedsiębiorcy,
 • pośrednicy w handlu nieruchomościami,
 • inne podmioty, które posiadają wiedzę i znają procedury dochodzenia długu.

Bardzo często z giełdy korzystają przedsiębiorcy, którzy są kontrahentem dłużnika i zalegą wobec niego ze zobowiązaniami finansowymi. Kupując ich dług mogą potrącić wierzytelność.

Warto również pamiętać, że jeżeli decydujesz się na wystawienie oferty sprzedaży wierzytelności na giełdzie długów, to cena za dług powinna być niższa niż rzeczywista zaległość. Oczywiście nie jest to obowiązkiem, ale zwiększa szansę na znalezienie nabywcy wierzytelności, ponieważ każdy chce zarobić na kupnie.

Jakie długi można sprzedać?

Będąc wierzycielem można sprzedać każdy dług. Należy mieć jednak na uwadze , że na giełdzie długów jest ogromna konkurencja. W efekcie potencjalni nabywcy wybierają najbardziej korzystne oferty, które pozwolą im zarobić.  Poza tą kwestią, podmioty, które chcą nabyć wierzytelność, biorą pod uwagę również te oferty, gdzie istnieje duże prawdopodobieństwo na odzyskanie długu w całości. Potencjalni nabywcy najczęściej wybierają wierzytelności, które :

 • nie są przedawnione,
 • są dość młode,
 • są uznawane przez dłużnika i potwierdzone na piśmie,
 • są zabezpieczone zastawem lub hipoteką,
 • można je wyegzekwować,
 • można ich dochodzić na drodze sądowej,
 • nie mają komornika

Więcej informacji znajdziesz w artykule: https://www.splatachwilowek.pl/czy-wiesz-ze/kto-dziedziczy-dlugi-po-bracie-dziedziczenie-dlugow-w-rodzinie/

autor: Artykuł promocyjny

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz