Tygodnik Ciechanowski

Sobota, 30 maja 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php
fot. K.Kujawa
fot. K.Kujawa

Trzy szkoły do "odstrzału"?

04.03.2020 12:20:00

Sesja rady gminy w Kuczborku (pow. żuromiński) odbywała się w bardzo napiętej atmosferze. Naprzeciw siebie zasiedli radni i wójt, a po drugiej stronie sali rodzice, dyrektorzy i mieszkańcy wsi. Ostatecznie to ci drudzy opuścili pomieszczenie niezadowoleni z wyników głosowań.

Zacznijmy jednak od początku. Dwa tygodnie temu otrzymaliśmy sygnał od zbulwersowanych rodziców z miejscowości Chojnowo, którzy poinformowali nas o zamiarze likwidacji ich szkoły (ostatecznie samorząd zdecydował się przekształcić jednak wszystkie szkoły w filie). Według ich relacji wójt nie dołożył żadnych starań, aby ich poinformować o takich planach. Zdaniem rodziców Jacek Grzybicki odwiedził ich tylko dzięki staraniom dyrektorów placówek: SP w Sarnowie, w Gościszce i właśnie w Chojnowie. Sytuacja stała się napięta i doprowadziła do swoistego buntu rodziców, którzy zbierali listy z podpisami mieszkańców, aby te trafiły ostatecznie do ciechanowskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Warszawie.

Najpierw odbyło się spotkanie wójta Jacka Grzybickiego, przewodniczącego rady gminy w Kuczborku Waldemara Skuzy oraz sekretarz gminy Ewy Rochny-Ucińskiej z dyrektorami: Renatą Bukowską (SP w Chojnowie), Aleksandrą Kępą (SP w Gościszce) i Wojciechem Pogorzelskim (SP w Sarnowie). Jednak wtedy przedstawiciele samorządu nie przedstawili, w ocenie pani Renaty Bukowskiej, sprecyzowanych rozwiązań, dlatego z inicjatywy dyrektorów zwołano kolejne zebrania w każdej z ww. miejscowości, w których uczestniczyli także rodzice, mieszkańcy i nauczyciele. Nie przyniosły one żadnego konsensusu, dlatego ludzie zaczęli walczyć na własną rękę i zbierać podpisy pod pismem skierowanym do kuratorium, a także do rady gminy i wójta.

– Kurator przyjął od nas pismo. Widać było, że jest do nas pozytywnie nastawiony. Odniosłam wrażenie, że bardzo mu zależy na tym, żeby szkoła nadal istniała. Jak wiadomo, kuratorium sprawuje pieczę nad placówkami oświatowymi. Skoro dla niego edukacja jest ważna, kształcenie dzieci w miejscu zamieszkania jest ważne, to on też siłą rzeczy popiera rodziców i nauczycieli – opowiada nam Edyta Bukowska, mama ucznia SP w Chojnowie.


Tłumy na sesji

Do Szkoły Podstawowej w Chojnowie uczęszcza 46 uczniów (licząc wraz z oddziałem przedszkolnym), w Gościszce jest 78 uczniów a w Sarnowie 45.Gmina tłumaczy decyzję o przekształceniu szkół w filie motywami finansowymi. Do szkół miałby uczęszczać dzieci z klas 1-3, a także dzieci w wieku przedszkolnym. Zmiana klasyfikacji szkoły miałaby również wpływ na redukcję etatów nauczycieli.

Na czwartek 20 lutego zaplanowano sesję Rady Gminy. Oprócz stałych bywalców przybyli na nią również rodzice, nauczyciele i mieszkańcy gminy. Obrady chciało obejrzeć tyle osób, że na sali zabrakło miejsc, a rodzice stali na korytarzu, przysłuchując się uważnie argumentacji przedstawianej przez sekretarz Ewę Rochnę-Ucińską, która została dołączona jako uzasadnienie do przedłożonych projektów uchwał. Szkoły w Chojnowie, Gościszce, Sarnowie, Kuczborku i w Zielonej są położone w stosunkowo bliskiej odległości od siebie, co miałoby stanowić argument za ich przekształceniem w filie. Według gminy, dojazdy uczniów ze wskazanych do reorganizacji placówek do szkół w Kuczborku i Zielonej nie byłyby uciążliwe dla dzieci. O ile szkoła w Gościszce jest zmodernizowana, to placówki w Chojnowie i w Sarnowie nie posiadają sal gimnastycznych, co według pani sekretarz, „niewątpliwie zakłóca prowadzenie zajęć lekcyjnych”. Ewa Rochna-Ucińska wskazywała na niskie koszty utrzymania bieżących wydatków w placówkach w porównaniu do kosztów utrzymania nauczycieli. Szkoła w Gościszce kosztuje samorząd rocznie ponad 900 tys. zł, zaś subwencja docelowa wynosi ponad 600 tys. zł. Sekretarz wskazywała, że wynagrodzenie nauczycieli oscyluje w okolicach 68 tys. miesięcznie.

Pełną relację konfliktu pomiędzy samorządowcami a mieszkańcami znajdą państwo w aktualnym wydaniu "Tygodnika Ciechanowskiego" (papierowym lub elektronicznym).

autor: kuj

Komentarze Internautów (1)dodaj komentarz

  • Lewar, 2020-03-04 16:51:29
    procenty
    Nauczyciele powinni nieodpłatnie rok popracować w ramach dbania o interesy szkół