Tygodnik Ciechanowski

Czwartek, 09 kwietnia 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php
fot. mp.
fot. mp.

Alternator samochodowy - wszystko co warto wiedzieć. Reklama

26.03.2020 09:20:00

Alternator jest urządzeniem służącym do zmieniania energii mechanicznej w prąd. W przypadku alternatorów samochodowych wytworzony prąd wykorzystywany jest do ładowania akumulatora oraz zasilania na bieżąco jego osprzętu. Warto wiedzieć, że alternator wytwarza prąd zmienny, a co za tym idzie, wymaga zastosowania układu prostującego, nad którym nadzór sprawuje regulator napięcia.

Wytrzymałość alternatora - od czego zależy?

Żywotność alternatora tylko częściowo zależy od tego, jak będziemy o niego dbać. W dużej mierze jest bowiem zależna od tego, jakie rozwiązania zostały zastosowane przez producenta. Co jednak możemy zrobić, żeby przedłużyć żywotność alternatora, który znajduje się w naszym samochodzie? Przede wszystkim należy zadbać o to, żeby alternator był zamocowany na dobrej wysokości. Jeżeli urządzenie zostanie zamontowane za nisko, będzie dużo bardziej narażone na zabrudzenia, a w konsekwencji ulegnie szybszemu zużyciu.<

/p>

Warto również mieć świadomość tego, że w przypadku niektórych modeli samochodów alternator jest narażony na takie samo zagrożenie jak tarcze hamulcowe. Chodzi tutaj o sytuację, w której może dojść do pęknięcia spowodowanego gwałtowną zmianą temperatury. Najczęściej dochodzi do niej w momencie, w którym rozgrzany materiał ulega szybkiemu schłodzeniu, np. w wyniku przejechania przez zimną kałużę. Jednak ciężko mówić o jednej, konkretnej regule, która mogłaby nas uświadomić, w jakim momencie będziemy mogli spodziewać się problemów z alternatorem. Jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy związane z alternatorem, warto zajrzeć do sklepu iParts.pl, gdzie znajdziemy alternatory dedykowane różnym markom samochodów.

Awarie - jak rozpoznać uszkodzony alternator?

Najczęstszym sygnałem, pozwalającym stwierdzić, że coś jest nie tak z naszym alternatorem, będzie zapalenie się kontrolki na desce rozdzielczej. Kontrolka ta poinformuje cię o “problemach z ładowaniem akumulatora”. Jej zapalenie świadczy o tym, że napięcie podawane do akumulatora jest niewłaściwe. Jeżeli napięcie jest zbyt niskie, akumulator będzie się szybko rozładowywał. Zbyt wysokie napięcie może natomiast doprowadzić do uszkodzenia urządzenia. Jeśli nasz alternator nie będzie pracował prawidłowo, żywotność akumulatora również ulegnie skróceniu. Kolejnym sygnałem, że coś jest nie tak, będzie wadliwe działanie podzespołów układu elektrycznego.

Typowe objawy nieprawidłowo działającego alternatora to: stale świecąca się (lub migająca od czasu do czasu) kontrolka informująca o ładowaniu się akumulatora, szybkie rozładowywanie się akumulatora oraz hałasy dobiegające z silnika (nasilające się wraz ze wzrostem obrotów, a znikające od razu po zdjęciu paska klinowego). Najczęstszymi przyczynami awarii alternatora są natomiast: pęknięta obudowa, zużyte szczotki i łożyska, przebicia w uzwojeniu, wadliwy regulator napięcia, zwarcia oraz zatarcia. W przypadku awarii, poszczególne elementy lub całe alternatory można znaleźć na https://www.iparts.pl/czesci-samochodowe/alternator,100350.html.

autor: mp.

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz