Tygodnik Ciechanowski

Czwartek, 04 czerwca 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php
fot. Kancelaria Sejmu/ Krzysztof Kurek
fot. Kancelaria Sejmu/ Krzysztof Kurek

Wyborów nie będzie

08.05.2020 09:45:00

[AKTUALIZACJA] Przynajmniej na razie. Wczoraj rząd ustalił, iż wybory będą miały formę korespondencyjną, jednak nie zostaną przeprowadzone w najbliższą niedzielę.

 Pytania dotyczące tegorocznych wyborów prezydenckich mnożą się z dnia na dzień. Po głosowaniu w Sejmie i porozumieniu zawartym pomiędzy Jarosławem Kaczyńskim a Jarosławem Gowinem można spodziewać się, że wybory odbędą się w połowie lipca, choć nie ma takiej pewności.

Nikt również oficjalnie nie powiedział, iż wybory nie odbędą się w najbliższą niedzielę, a to oznacza, że w weekend obowiązuje cisza wyborcza. Natomiast, jeśli się rzeczywiście nie odbędą, co zakładają politycy obozu rządzącego, SN miałby je uznać za nieważne, a wtedy Marszałek Sejmu ustala kolejny, najbliższy możliwy termin wyborów prezydenckich. 

Kiedy i jak mają odbyć się wybory? Na odpowiedzi będzie trzeba poczekać.

[AKTUALIZACJA]:  Pomimo wcześniejszych informacji dotyczących ciszy wyborczej Państwowa Komisja Wyborcza wydała komunikat, który jasno wskazuje, że wybory się nie odbędą.

"Obowiązująca regulacja prawna pozbawiła Państwową Komisję Wyborczą instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków. W związku z powyższym Państwowa Komisja Wyborcza, informuje wyborców, komitety wyborcze, kandydatów, administrację wyborczą oraz jednostki samorządu terytorialnego, że głosowanie w dniu 10 maja 2020 r. nie może się odbyć.

Jednocześnie w konsekwencji powyższego nie mogą mieć zastosowania także inne przepisy Kodeksu wyborczego związane z głosowaniem, w tym:

- wójtowie oraz konsulowie nie przygotowują spisów wyborców;

- nie będzie obowiązywać tzw. cisza wyborcza, tj. zakaz prowadzenia agitacji wyborczej i podawania do wiadomości publicznej wyników sondaży dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych;

- lokale wyborcze pozostaną zamknięte" - czytamy w komunikacie PKW. 

Czy jest to ostateczne stanowisko w sprawie niedzielnych wyborów? Nie wiadomo.

autor: kuj

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz