Tygodnik Ciechanowski

Czwartek, 04 czerwca 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php

Kontekst. Ból po Trójce

19.05.2020 11:00:00

Trójka (Program 3 Polskiego Radia) to była przez lata również moja stacja. Całe pokolenie obecnych 50-latków i 60-latków (plus/minus) wychowało się na na tej stacji. Włączało się Program Trzeciego Polskiego Radia głównie dla muzyki. Ale również na spotkania z ulubionymi autorami, którzy w sposób niesztampowy, mądry, inteligentny, czasami przewrotny (cenzura PRL-u!) prowadzili swoje audycje: publicystyczne, oświatowe, kulturalne. Tworzyli reportaże i słuchowiska. A na okrasę raczyli nas rozrywką. I to taką z najwyższej półki.

 „Zamknięte cmentarze, to na skutek zdarzeń
ostatnich tygodni, ostatnich wydarzeń
na łańcuchy patrzę, ocieram łzy
tak jak ty, tak jak ty
Otwiera się brama, ja nie wierzę oczom
czy jednak się rzeczy inaczej potoczą
podbiegam, twoje karki krzyczą stój
bo twój ból jest lepszy niż mój,
twój ból jest lepszy niż mój
/.../ cały cmentarz twój lepszy niż mój

Pewnie wiecie państwo o co chodzi... O wizytę na  warszawskich Powązkach Jarosława Kaczyńskiego, który odwiedził grób matki, mimo, że obowiązywał w całym kraju zakaz poruszania się w tego typu miejscach publicznych z powodu epidemii koronawirusa. Sprawa „spaceru” po cmentarzu Jarosława Kaczyńskiego w towarzystwie ochroniarzy („karków”) była szeroko komentowana, wiele osób wyrażało oburzenie takim wręcz demonstracyjnym zachowaniem prezesa PiS. A jeszcze przypomnijmy o wcześniejszym składaniu wieńców pod pomnikiem brata również bez zachowania zasad izolacji. Piosenkarz Kazik Staszewski ujął te ekscesy prezesa w formie protest-songu... Ciekawe jest to, że Staszewski do tej pory uchodził za zwolennika rządów PiS, wypowiadając się z uznaniem o poczynaniach tej władzy, m.in. na temat  „reformy sądownictwa”.

Ale to dopiero początek afery. W ubiegły piątek, jak co tydzień na antenie radiowej Trójki odbywa się kolejne (1998!) notowanie listy przebojów (głosują słuchacze przez internet). Audycję prowadził red. Marek Niedźwiecki, który ogłasza, że na pierwszym miejscu niespodziewanie pojawia się nowa piosenka Staszewskiego „Twój ból jest większy niż mój” (fragment na wstępie). I ...rozpętuje się burza. Żeby na antenie publicznego radia krytykowano prezesa?!  (Przypomnijmy- człowieka, który formalnie nie pełni żadnej funkcji w państwie, poza sprawowaniem mandatu posła RP). To niedopuszczalne.
Informacja o tym fakcie  (pierwszym miejscu piosenki Staszewskiego) wkrótce znika ze strony internetowej radia, a na drugi dzień dyrektor naczelny Trójki Tomasz Kowalczewski oświadcza, że podczas głosowania „został złamany regulamin, dokonano manipulacji i /…/ redakcja podjęła decyzję o unieważnieniu głosowania".


Trójka to była przez lata również moja stacja. Całe pokolenie obecnych 50-latków i 60-latków (plus/minus) wychowało się na  na tej stacji. Włączało się  Program Trzeciego Polskiego Radia głównie dla muzyki. Ale również na spotkania z ulubionymi autorami, którzy w sposób niesztampowy, mądry, inteligentny, czasami przewrotny (cenzura PRL-u!) prowadzili swoje audycje: publicystyczne, oświatowe, kulturalne. Tworzyli  reportaże i słuchowiska. A na okrasę raczyli nas rozrywką. I to taką z najwyższej półki.
Odkąd całe Polskie Radio w 2016 roku zostało przyjęte przez obecną władzę, w Trójce zaczęło się dziać coraz gorzej. Gołym uchem było słychać, jak stacja traciła swoją niezależność, swobodę, oryginalność i stawała się jednym z przaśnych przekaźników propagandy partyjnej i rządowej. Traciła też swoich wiernych słuchaczy, którzy dawali wyraz swojemu oburzeniu i rozczarowaniu w publicznych wypowiedziach, telefonach i postach do redakcji. Co rusz z Myśliwiecką  3/5/7 żegnali się znani dziennikarze, autorzy, muzycy. Również ci, którzy prawie wcale nie angażowali się w polityczne spory,  m.in.: Michał Nogaś, Dariusz Rosiak, Artur Andrus, Wojciech Mann, Anna Gacek, Piotr Bukartyk, Wojciech i Bartosz Waglewscy, Jan Chojnacki, Gaba Kulka, Jan Młynarski, Dariusz Bugalski.

W związku z  tak ewidentną ingerencją cenzury audycji, a także posądzeniem o nieuczciwość, również legenda rozgłośni, Marek Niedźwiecki, decyduje się odejść z radia. To samo, na znak solidarności robią dwaj inni znani prezenterzy:  Hirek Wrona i Marcin Kydryński. No i przez cały weekend mamy protesty artystów, ludzi kultury, kolejni znani muzycy zapowiadają, że kończą współpracę z Trójką.
Jeśli stacja od dłuższego czasu zmierzała ku przepaści, tam gdzie nie ma już żadnej słyszalności, to ostatnia decyzja kierownictwa pchnęła ją mocno w tamtą stronę.
Ryszard Marut

autor: RM

Komentarze Internautów (7)dodaj komentarz

 • Smutna bardzo, 2020-05-19 12:50:18
  Trójka, jeszcze jedna zasługa
  Rapu nie słucham, nie lubię piosenki politycznej. Moje pokolenie 60++ na piosenkach z Trójki uczyło się angielskiego.
 • LEW, 2020-05-19 16:17:37
  KOCHANI
  Pierwsze były konie z JANOWA-- druga--GOSPODARKA --- bo ROZKRADLI prawie WSZYSTKO---// niedługo MANKO wyjdzie na jaw // --- teraz WSPANIAŁA od dziesięcioleci--TRÓJKA - no a teraz KOLEJ NA CIEBIE---NAIWNY SUWERENIE---sponsorze tej BANDY !!!
 • R, 2020-05-19 18:06:55
  Trójka
  Trochę współpracowników służb PRL do tej pory tam pracowało.
 • LEW, 2020-05-19 21:16:16
  odpowiedż do trójka--
  TW-BALBINA-TW-WOLFGANG- TW-CENCKIEWICZ- prokurator stanu wojennego STANOWI NASZE PRAWO- pis= PZPR-bis--- a ty pieprzysz o służbach w trójce-- włącz radyjko i trwaj !!!
 • Niepolityczny, 2020-05-19 23:16:15
  Do R.
  To się od zawsze nazywa : Łapaj złodzieja!!! Nie należało pracować za PRL-u. Trzeba było się zahibernować, albo uciec do lasu. R. sobie pewnie nie wyobraża, że w każdych czasach można być przyzwoitym człowiekiem.
 • R, 2020-05-20 15:44:31
  Trójka
  Pracować trzeba było i za PRL ale tam byli współpracownicy komunistycznego reżimu którzy donosili na innych ludzi,proszę czytać ze zrozumieniem jeśli to możliwe w co wątpię.
 • Złomny, 2020-05-20 23:29:46
  Donosicielstwo
  Nie skończyło się z PRL-em. Wtedy było przynajmniej wiadomo, kiedy i kogo trzeba się obawiać. Niezależnie od ustroju G.... zawsze będzie pływać, taka jego natura.