Tygodnik Ciechanowski

Czwartek, 04 czerwca 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php
fot. RM
fot. RM

Państwowa Szkoła Muzyczna w Ciechanowie nie milknie

20.05.2020 13:30:00

Muzyka klasyczna w czasach pandemii

 Po dwóch miesiącach domowej edukacji uczniowie w mniejszym lub większym stopniu przyzwyczaili się do zdalnej nauki. A co z dziećmi ze szkół muzycznych, które muszą dodatkowo opanować grę na instrumencie, kształcić słuch i zadbać o odpowiednią emisję głosu?

Koniec roku to dla szkół muzycznych niezwykle gorący i napięty czas. Nie dość, że dyrekcja wraz z gronem pedagogicznym muszą przeprowadzić egzaminy końcowe, to na głowach mają również rekrutację i przesłuchania nowych uczniów.

Tymczasem w Państwowej Szkole Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Ciechanowie zdalna nauka trwa w najlepsze, a podania o przyjęcie do szkoły rodzice mogą składać drogą elektroniczną.

Wciąż nie wiadomo kiedy uczniowie szkół muzycznych będą mogli wrócić do swoich zajęć. Kolejne etapy „odmrażania” niewiele mówią o wznowieniu lekcji w państwowych placówkach. Co prawda od 18 maja polski rząd zezwolił na prowadzenie „zajęć artystycznych, muzycznych, prób zespołów, chórów itp.”, ale dotyczy to jedynie domów kultury, nic nie wspomniano o otwarciu szkół pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od połowy marca dzieci z Państwowej Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Ciechanowie kształcą się podczas spotkań online. Lekcje prowadzą zarówno nauczyciele od instrumentów, jak i kształcenia słuchu, teorii, czy chóru. To co na początku wydawało skomplikowane i sprawiało problemy technicznie, z czasem nabrało kształtów.

- Dzięki współpracy i wzajemnej wyrozumiałości nauczycieli, rodziców i uczniów udało nam się stworzyć atrakcyjny plan nauki. Nauczanie zdalne nie jest łatwe, zwłaszcza w takiej materii jak gra na instrumencie oraz innych przedmiotów w szkole muzycznej, ale dokładamy starań i dajemy radę – mówi dyrektor Joanna Makijonko.

W dobie pandemii z pomocą edukacji muzycznej przyszedł internet. Zajęcia artystyczne odbywają się za pomocą komunikatorów elektronicznych, nagrań wysyłanych nauczycielom lub lekcji prowadzonych przez kamerkę i konsultacji telefonicznych.

- Teraz opanowaliśmy komunikację i wszystko odbywa się bez problemów, chociaż w pierwszych dniach było sporo problemów natury technicznej. Ci uczniowie, którzy nie mieszkali w mieście i nie mieli światłowodów narzekali na tnące się połączenie. Jakość dźwięku fortepianu wysyłanego przez Messengera jest daleka od optymalnej, ale wspólnie ustaliliśmy, że tym nie będziemy się przejmować – mówi Tatiana Fedorczuk-Eichler, nauczycielka fortepianu w klasach I i II stopnia. 

Cały artykuł można przeczytać w aktualnym numerze "TC" (nr 21/2020)

autor: erM

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz