Tygodnik Ciechanowski

Sobota, 15 sierpnia 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php
fot. US Warszawa
fot. US Warszawa

Policzą wszystkie krowy i pola

28.07.2020 08:10:00

Rozmowa z Agnieszką Ajdyn, zastępcą dyrektora Urzędu Statystycznego w Warszawie - na temat Powszechnego Spisu Rolnego, który przeprowadzony zostanie w Polsce od 1 września do 30 listopada 2020 r.

- Poprzedni spis odbył się...

- … 10 lat temu.

- Kto zarządził przeprowadzenie spisu?

- Parlament. Organizacja prac spisowych została określona w ustawie o powszechnym spisie rolnym. Pracami spisowymi na terenie kraju kieruje prezes Głównego Urzędu Statystycznego, który pełni rolę Generalnego Komisarza Spisowego. Na poziomie województwa pracami tymi kieruje wojewoda, a na poziomie gminy – wójt (burmistrz, prezydent miasta). Każdy z nich powołuje biuro spisowe.

- Czy przez Internet będzie można udzielić odpowiedzi na pytania spisowe?

- Nie tylko można, ale wręcz jest to wskazane. Osoby podlegające spisowi zachęcam do tego, aby jak najszybciej dopełniły tego obowiązku w dogodnej dla siebie chwili za pomocą aplikacji internetowej dostępnej od 1 września na stronie spisrolny.gov.pl. Samospis internetowy to kluczowa metoda spisowa, do której zachęcamy rolników na Mazowszu. Jest to metoda wygodna, ponieważ można „się spisać” samodzielnie, bez wychodzenia z domu i w dogodnym dla siebie momencie.

- A jak ktoś nie ma komputera?

- Dla osób które nie posiadają komputera z dostępem do Internetu w gminach utworzone zostaną tzw. Gminne Punkty Spisowe. Będą to pomieszczenia wyposażone w stanowisko komputerowe umożliwiające dokonanie samospisu. Oczywiście istnieje również możliwość udzielenia odpowiedzi przez telefon lub bezpośrednio rachmistrzowi, który odwiedzi gospodarstwo rolne. Ale w obecnej sytuacji epidemicznej samospis internetowy ma tę wielką przewagą nad bezpośrednią rozmową z rachmistrzem, że nie wymaga kontaktu z osobami z zewnątrz.

- Komu spis jest potrzebny i dlaczego?

- Polska jako członek Unii Europejskiej jest zobligowana do przeprowadzenia spisu rolnego. Każde państwo UE jest obowiązane do przeprowadzenia spisu rolnego co 10 lat. W dodatku w podobnym okresie.

Więcej w „TC” z 21 lipca.

autor: K. Kowalski

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz

Ostatnie FotoreportażeRSS

  • MKS Ciechanów rozbił strzegowian

    Po prawie dziewięciu miesiącach przerwy, na stadionie przy 3 Maja w Ciechanowie ponownie rozegrano ligowy mecz o punkty. Zobacz galerie...

  • Liderzy już strzelają

    W ub. weekend zainaugurowały rozgrywki piłkarskie piłkarskim na północnym Mazowszu. Pierwsza kolejka ligi okręgowej wskazała czołówkę trzech zespołów, które urządziły swoim rywalom ostre strzelanie. Zobacz galerie...

  • Nagrody Zarządu Powiatu Ciechanowskiego dla twórców i animatorów kultury

    Fot. K. Kowalski Zobacz galerie...