Tygodnik Ciechanowski

Sobota, 15 sierpnia 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php
fot. K. Kowalski
fot. K. Kowalski

Związek plantatorów buraka cukrowego apeluje do rolników

29.07.2020 11:20:00

Zarząd Związku Plantatorów Buraka Cukrowego przy cukrowni Glinojeck S.A. wystosował do rolników uprawiających buraki apel o czasowe wstrzymanie się z podpisywaniem umów kontraktacyjnych na 2021 r.

Listy z apelem zostały wysłane do prawie 2.200 plantatorów mieszkających w województwie mazowieckim, którzy odstawiają buraki do cukrowni „Glinojeck” będącej własnością niemieckiej spółki Pfeifer&Langen Polska S.A.

Głównym przedmiotem sporu między plantatorami a cukrownią i spółką jest cena skupu buraków.

Jak tłumaczą w swoim apelu członkowie władz związku, do czasu uwolnienia we wrześniu 2017 r. w państwach Unii Europejskiej rynku cukru, ustalona przez Komisję Europejską minimalna cena jednej tony buraków wynosiła w skupie 26,29 euro. Cena ta – jak podkreślają związkowcy – po doliczeniu otrzymywanych przez plantatorów płatności cukrowych, gwarantowała rolnikowi minimalny zysk. Wprowadzone zmiany spowodowały okresowe załamanie cen na rynku cukru.

Dlatego zarząd związku wyraził zgodę na obniżenie ceny tony buraków do 24 euro. Z zastrzeżeniem, że jeśli ceny cukru zaczną iść w górę, cukrowa spółka podniesie stawki płacone rolnikom za surowiec.

Gdy cukier na światowych rynkach zaczął drożeć, związkowcy zaczęli domagać się podwyższenia cen skupu buraków. Jak podkreśla w wystosowanym do rolników apelu sekretarz zarządu związku Jerzy Stryjewski, już w styczniu tego roku związek zaczął rozmawiać z cukrownią na temat podniesienia cen jeszcze w obecnym sezonie buraczanym.

Więcej w „TC” z 28 lipca.

autor: KK

Komentarze Internautów (1)dodaj komentarz

 • pracownik, 2020-07-28 16:31:18
  kontraktacja buraków
  to nie jast cukrownia GLINOJECK to jest pfeifer und langen zakład w Glinojecku - a to nie to samo

Ostatnie FotoreportażeRSS

 • MKS Ciechanów rozbił strzegowian

  Po prawie dziewięciu miesiącach przerwy, na stadionie przy 3 Maja w Ciechanowie ponownie rozegrano ligowy mecz o punkty. Zobacz galerie...

 • Liderzy już strzelają

  W ub. weekend zainaugurowały rozgrywki piłkarskie piłkarskim na północnym Mazowszu. Pierwsza kolejka ligi okręgowej wskazała czołówkę trzech zespołów, które urządziły swoim rywalom ostre strzelanie. Zobacz galerie...

 • Nagrody Zarządu Powiatu Ciechanowskiego dla twórców i animatorów kultury

  Fot. K. Kowalski Zobacz galerie...