Tygodnik Ciechanowski

Środa, 30 września 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php

Powiat Żuromin

A A A poleć znajomemu drukuj stronę

fot. Nadesłane przez czytelnika
fot. Nadesłane przez czytelnika

Dziwnie usytuowany znak...

11.09.2020 10:00:00

Otrzymaliśmy zdjęcie przedstawiające znak ustąp pierwszeństwa przejazdu, który ktoś umocował na budynku sklepu. Jest on właściwie niewidoczny ze względu na zasłaniający go klimatyzator.

Nasz czytelnik wysłał nam fotografie przedstawiające znak A-7 zamontowany na elewacji sklepu w miejscowości Zielona (gm. Kuczbork, pow. żuromiński). W tym miejscu droga podporządkowana wiodąca od ul. Władysława Broniewskiego łączy się z drogą wojewódzką nr 563, relacji Żuromin-Mława. Jak mówi nam autor zdjęć: „Dobrze, że mieszkańcy jeżdżą tu na pamięć”. Zdaniem informatora, znak został usunięty z prawidłowej lokalizacji ze względu na ułożenie kostki brukowej w bezpośrednim sąsiedztwie budynku.

Znak znajduje się za wentylatorem/klimatyzatorem, przy samej drodze, nie jest właściwie widoczny, choć powinien. Przepisy jednak wskazują, że znak A-7, czyli ustąp pierwszeństwa przejazdu, powinien znajdować się możliwie blisko skrzyżowania, w terenie zbudowanym, gdzie prędkość jest ograniczona, znak może być maksymalnie oddalony od skrzyżowania o 25 metrów. Odległość minimalna nie jest wskazana w przepisach.

- Znaki drogowe powinny znajdować się przy drodze, koło krawężnika. Ewentualnie, w wyjątkowych przypadkach, można je montować na specjalnych wysięgnikach. Aby móc w danej lokalizacji postawić znak potrzebny jest indywidualny projekt, zatwierdzony także przez policję – wyjaśnia zasady montażu znaków drogowych kierownik Zarządu Dróg Powiatowych w Żurominie, pan Stanisław Drążewski.

Taki projekt sporządzany jest przez organ odpowiadający za daną drogę. Tutaj pojawiają się pytania, ponieważ na podstawie niewłaściwego usytuowania znaku nie wiemy, czy znak jest własnością gminy Kuczbork, czy Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Kontaktujemy się z Andrzejem Koprem, pracownikiem odpowiedzialnym za oznakowanie dróg na terenie gminy Kuczbork.

Więcej na ten temat w aktualnym wydaniu "TC".

autor: kuj

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz