Tygodnik Ciechanowski

Środa, 30 września 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php
fot. Kuratorium
fot. Kuratorium

Nauka zdalna nie zastąpi lekcji w szkole

15.09.2020 10:00:00

Rozmowa z Aurelią Michałowską, mazowieckim kuratorem oświaty

- Ostatnie dwa lata były trudne dla oświaty. W roku szkolnym 2018/2019 Związek Nauczycielstwa Polskiego zorganizował strajk, który zdezorganizował pracę wielu placówek oświatowych, a w roku 2019/2020, z powodu epidemii koronawirusa, lekcje w szkołach przez kilka miesięcy nie odbywały się w ogóle lub były prowadzone w formie zdalnej. Rok szkolny 2020/2021 też do łatwych raczej nie będzie należał...

- Sytuacja w Polsce i na świecie, związana z zagrożeniem wirusem SARS-CoV-2, jest dynamiczna, wymaga stałego monitoringu i podejmowania szybkich decyzji. Dlatego możemy spodziewać się, że rok szkolny 2020/2021 będzie pełen wyzwań.

- Głównym wyzwaniem stojącym przed szkolnym społecznościami, przynajmniej tak obecnie się wydaje, będą właśnie problemy związane z wciąż panoszącym się koronawirusem...

- Z tego powodu istotnym zadaniem będzie stworzenie w szkołach takich warunków, które zapewnią efektywną naukę, a jednocześnie będą chronić nauczycieli i uczniów. Doświadczenia, które zdobyliśmy w ostatnim półroczu pomogły nam wypracowywać bezpieczne i optymalne rozwiązania, jednak należy je dalej rozwijać i udoskonalać.(...)

- W poprzednim roku szkolnym przez kilka tygodni lekcje prowadzone były na odległość. Był to wielki sprawdzian dla szkolnych społeczności: dyrektorów, nauczycieli, uczniów i ich rodziców... Czy szkoły poradziły sobie z prowadzeniem lekcji za pośrednictwem sieci komputerowych?

- W mojej ocenie wszyscy poradziliśmy sobie dobrze w tej niecodziennej sytuacji. Najważniejszym celem dla nas, osób związanych z oświatą, było zachowanie ciągłości nauczania. Kilka miesięcy bez dostępu do zajęć edukacyjnych przyniosłoby nieodwracalne straty. Nauczyciele i dyrektorzy szkół szybko dostosowali się do nowej formy pracy. Poradzili sobie naprawdę dobrze, pomimo że wielu z nich nie posiadało wcześniejszych doświadczeń ze zdalnym nauczaniem. Wykazali się determinacją, elastycznością i otwartością na nowe rozwiązania. Warto zauważyć, że szkoły od początku prowadzenia kształcenia na odległość mogły liczyć na wsparcie.

(...)

- Czego dzięki koronawirusowi dowiedziała się Pani o polskiej szkole?

- Sytuacja związana ze stanem epidemii uwidoczniła potrzebę wspierania uczniów i nauczycieli w wykorzystywaniu nowoczesnych technologii i korzystaniu z internetowych zasobów edukacyjnych. Kompetencje informatyczne są kluczowe dla budowania społeczeństwa informacyjnego. (...)

- Nie można wykluczyć, ze także w tym roku część szkół będzie pracowała zdalnie...

Cała rozmowa w "TC" z 15 września.

autor: K. Kowalski

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz