Tygodnik Ciechanowski

Czwartek, 22 października 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php
fot. UG Opinogóra
fot. UG Opinogóra

Gmina Opinogóra: uczcili przedwojennego wójta

15.10.2020 11:00:00

W holu budynku Urzędu Gminy w Opinogórze wmurowana została tablica pamiątkowa poświęcona Wacławowi Zmorzyńskiemu, który był opinogórskim wójtem w okresie międzywojennym i zginął w 1945 r. w niemieckim obozie koncentracyjnym Mauthausen.

Na tablicy jest niewiele informacji o wójcie Zmorzyńskim. Podano jedynie, że żył w latach 1899 – 1945, wójtem był „w okresie międzywojennym” i zginał w niemieckim obozie koncentracyjnym Mauthausen.

- Przygotowując tablicę zwróciliśmy się do Instytutu Pamięci Narodowej o dokumenty dotyczące Wacława Zmorzyńskiego. Okazało się jednak, że prawie ich nie ma. Urzędowo pewne jest jedynie, że był wójtem. Potwierdza to jeden z podpisanych przez niego dokumentów z 1935 r. Nie można natomiast oficjalnie stwierdzić na podstawie dokumentów, w jakich latach był wójtem. Co prawda mieliśmy na ten temat informacje od rodzinny, ale IPN nie zgodził się, aby umieścić je na tablicy – tłumaczy Piotr Czyżyk.

Wacław Zmorzyński urodził się w Czernicach k. Opinogóry. Był – jak na tamte czasy - człowiekiem wykształconym (ukończył gimnazjum).

Więcej w „TC” z 20 października.

autor: KK

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz