Tygodnik Ciechanowski

Czwartek, 22 października 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php
fot. https://pixabay.com
fot. https://pixabay.com

Orły Prawa: Jak bezpiecznie kupić mieszkanie.

15.10.2020 10:00:00

Przykładem powodzenia w życiu, a zarazem osiągnięcia pewnego statusu dojrzałości, jest zakup swojego własnego mieszkania. Takie możliwości wzbudzają zazdrość u znajomych i spojrzenia uznania wśród rodziny. Jednak sam proces jest jednym z trudniejszych.

Zagłębianie się w formalności, sprawdzanie kontrahentów, bieganie z pismami od jednej instytucji do drugiej… A zdaje się, że dalej nie będziemy mieli pewności, że jesteśmy zabezpieczeni z każdej strony. Jak to osiągnąć?

Sprawdź sprzedającego

Bez względu na to czy inwestujesz w rynek pierwotny czy wtórny, musisz sprawdzić z jakim graczem masz do czynienia. W przypadku dewelopera warto dowiedzieć się czy jest wypłacalny, jak podchodzi do sprzedaży mieszkań, czy często zdarzają mu się opóźnienia oraz niedoróbki. Wiele opinii znajdziesz na licznych forach internetowych oraz w przeglądarkach. Na pewno rozpoznasz deweloperów, którzy nie będą wzbudzali Twojego zaufania. W przypadku zakupu nieruchomości na rynku wtórnym, najlepiej prześwietlić obecnego właściciela mieszkania lub domu. Nie bójmy się pytać o akty własności, użytkowania gruntu, okazanie średnich rachunków za prąd czy wodę oraz pismo ze wspólnoty mieszkaniowej o niezaleganiu z opłatami. Wystarczy szybki wgląd, by wiedzieć, czy na pewno Jan Kowalski zarządza tym mieszkaniem.

Co z tym lokalem?

Po sprawdzeniu możliwości właściciela, czas sprawdzić jak się ma nieruchomość lub/oraz grunty, na których stoi lub ma właśnie powstać. Księgi wieczyste są dostępne w urzędach oraz w Internecie, wystarczy uzyskać od właścicieli odpowiedni do tego celu numer. Wpis umożliwia nam zapoznanie się z całą historią nieruchomości oraz gruntu. Będziemy wiedzieli czy ciążą na nim jakieś tajemnicze zadłużenia lub może jest tam kilku właścicieli. Dokumenty nie są jednak łatwe do samodzielnej analizy i czasem przydatna będzie pomoc bardziej doświadczonej osoby.

Zapytaj notariusza z Gliwic

Zawsze, jeśli tylko masz wątpliwości w kwestiach formalnych, dotyczących zarówno właściciela, jak i samego stanu prawnego nieruchomości, warto udać się do profesjonalisty, który wie jak skutecznie szukać informacji. Stąd właśnie potrzebna jest wizyta u notariusza, który wie również, czego szukać, czyt. co będzie istotne dla kupującego, pod kątem przepisów prawnych oraz ewentualnej umowy kupna-sprzedaży. Na takiej pomocy nie warto jednak oszczędzać, choćby kosztowało to parę minut naszego czasu. Czasu na sprawdzenie rankingu Orły Prawa https://www.orlyprawa.pl/cities, w którym znajdziesz tylko najlepiej ocenionych prawników w Polsce. Wyboru dokonują petenci, którzy już korzystali z usług notariusza lub prawnika w ostatnim roku kalendarzowym. Opinie są więc aktualne, świeże, a co najważniejsze – wymierne. Na stronie rankingu Orłów Prawa znajdują się tylko te kancelarie, które zostały wyróżnione w ramach plebiscytu. Masz więc pewność, że będzie to dobry wybór.

autor: Artykuł promocyjny

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz