Tygodnik Ciechanowski

Poniedziałek, 30 listopada 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php
fot. WTZ
fot. WTZ

Bariery do pokonania

20.11.2020 15:15:00

Przy żuromińskiej siedzibie Caritasu funkcjonują Warsztaty Terapii Zajęciowej, z których korzystają osoby niepełnosprawne. Pracownicy starają zaktywizować podopiecznych, aby aktywnie uczestniczyli w życiu społecznym i zawodowym.

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Żurominie rozpoczęły swoją działalność w marcu 2002 roku. Powstały z inicjatywy ówczesnego dyrektora Caritas Diecezji Płockiej. Misją działalności placówki jest pomoc osobom z niepełnosprawnością intelektualną.

- Warsztaty oferują pomoc w przygotowywaniu do podjęcia w przyszłości prac zawodowych, a także przygotowują do życia w społeczeństwie. Do zaspokojenia potrzeb społecznych konieczna jest obecność drugiego człowieka. Poza społeczeństwem człowiek nie byłby w stanie zaspokoić np. potrzeby bezpieczeństwa, bliskości, przynależności czy uznania. W naszej placówce uczestnicy integrują się ze sobą, wymienią się spostrzeżeniami, a także dzielą się otwarcie swoimi przeżyciami i doznaniami. Rozmawiają ze swoimi opiekunami, którzy chętnie ich słuchają i udzielają serdecznych porad. Dla uczestników WTZ placówka jest drugim domem, spędzają w niej 7 godzin dziennie – przybliża nam cele funkcjonowania warsztatów kierownik WTZ, pani Agnieszka Filipska.

W warsztatach uczestniczy aktualnie 29 osób, którym pracownicy WTZ próbują odnaleźć kierunek, w jakim chcieliby się dalej rozwijać, a który może także dać im możliwość zatrudnienia.

- Niestety osoby z niepełnosprawnościami nie mają za dużo możliwości urealnienia swoich marzeń związanych z podjęciem pracy. Na naszym terenie brak jest zakładów pracy chronionej. Nie mamy również zakładów aktywności zawodowej, które zatrudniają osoby niepełnosprawne – zauważa Agnieszka Filipska, choć, jak twierdzi, pomimo przeciwności placówka i tak stara się jak najlepiej wypełniać swoje zadnia i aktywizować osoby wykluczone społecznie.

Dla zwiększenia możliwości rozwoju w WTZ działają pracownie: gastronomiczna, przyrodniczo-plastyczna, stolarska, krawiecko-artystyczna i multimedialna. Aktywizacja osób wykluczonych z pewnością nie jest łatwym zadaniem, bynajmniej nie ze względu na ograniczone możliwości osób niepełnosprawnych, a na podejście społeczne.

- W mojej pracy najbardziej cenię kontakt z osobami niepełnosprawnymi. Uważam, że współpraca z tak czułymi i otwartymi osobami buduje doświadczenie, a także urozmaica mój światopogląd. Każdy z uczestników jest dla mnie niezwykle ważny, ponieważ każdy z nich jest inny – mówi nam o wpływie pracy na swoje postrzeganie rzeczywistości pani kierownik.

Cały artykuł odnajdą Państwo w dodatku na temat ekonomii społecznej w bieżącym wydaniu "TC".

autor: kuj

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz