Tygodnik Ciechanowski

Sobota, 23 stycznia 2021

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php
fot. mp.
fot. mp.

Związek chemiczny, z którym spotykasz się na co dzień.

13.01.2021 10:00:00

Zastanów się, jak wygląda Twój typowy dzień. Jakie czynności wykonujesz? Co przychodzi Ci do głowy? Rano szykujesz kanapki do pracy i pakujesz je w folię aluminiową. Po powrocie do domu zajmujesz się codziennymi obowiązkami. Znowu widzisz tłustą plamę na swojej ulubionej koszuli? Nastawiasz pranie, a wieczorem zagłębiasz się w ciekawej, nowo zakupionej książce.

To jedne z podstawowych czynności, z którymi możesz mieć styczność na co dzień. Chemia towarzyszy nam na każdym kroku. Jest niezbędna i pożyteczna. Związkiem chemicznym, wykorzystywanym na szeroką skalę jest soda kaustyczna. Opisane czynności, to tylko niektóre jej zastosowania.

Czym jest i jakie ma właściwości?

Soda kaustyczna - www.products.pcc.eu -  to stała forma wodorotlenku sodu, o higroskopijnych właściwościach. Jest to silnie żrąca substancja, która wykazuje dużą reaktywność chemiczną. Po rozpuszczeniu w wodzie tworzy ług sodowy, znajdujący zastosowanie podczas produkcji mydła. Należy unikać bezpośredniego kontaktu z wodorotlenkiem sodu, ponieważ działa drażniąco na skórę, oczy i błony śluzowe. Efektem tego mogą być oparzenia chemiczne bądź silne reakcje alergiczne. Ze względów bezpieczeństwa jest przechowywana w szczelnie zamkniętych pojemnikach, wypełnionych niereaktywną cieczą, np. naftą. Jest to konieczne, ponieważ łatwo wchodzi w reakcje z dwutlenkiem węgla zawartym w powietrzu.

Gdzie jest wykorzystywana?

Na początku artykułu wspomniano o folii aluminiowej, czytaniu książki, czy też praniu. Gdzie w tych czynnościach występuje soda kaustyczna? Już wyjaśniamy. Jest wykorzystywana w procesie otrzymywania aluminium w przemyśle hutniczym i metalurgicznym, jak i przy produkcji papieru w przemyśle celulozowo-papierniczym. Odgrywa także kluczową rolę w produkcji środków powierzchniowo-czynnych, m.in. pełniąc funkcję odtłuszczającą.
Ponadto używana jest do udrażniania instalacji, czemu towarzyszy pienienie roztworu. Stosuje się ją w rolnictwie jako środek dezynfekujący, w szczególności podczas hodowli zwierząt. Zwalcza bakterie, wirusy i drobnoustroje chorobotwórcze. Ważną rolę odgrywa także w przemyśle kosmetycznym, petrochemicznym, branży budowlanej oraz w procesie uzdatniania wody przemysłowej i pitnej. Jak widać, znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Oferta Grupy PCC

Ze względu na dużą reaktywność substancji oraz drażniące właściwości, sodę kaustyczną należy zakupywać od sprawdzonych producentów. Niezwykle ważny jest odpowiedni i zgodny z przepisami sposób przechowywania substancji, jak i jej transport.
Portal Produktowy Grupy PCC posiada w swojej ofercie zarówno sodę kaustyczną płatkowaną, jak i wodorotlenek sodu o różnych stężeniach. Produkty charakteryzuje niska zawartość chlorków oraz żelaza.
W ciągu ostatnich lat wzrosła świadomość ludzi na tematy związane z dbaniem o środowisko naturalne. Branża chemiczna kładzie coraz większy nacisk na ekologiczne rozwiązania wykorzystywane w procesach produkcji. Grupa PCC świadoma problemu i konieczności ochrony środowiska wprowadziła produkty z serii GREENLINETM. Dzięki temu możliwy jest zakup sody kaustycznej, która została wyprodukowana wyłącznie przy użyciu energii odnawialnej, co wpływa na mniejszą ilość uwalnianego do atmosfery dwutlenku węgla.

autor: mp.

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz