Tygodnik Ciechanowski

Wtorek, 27 lipca 2021

Zapraszamy na nową stronę: Ciech-Press - Portal Regionalny pod adresem www.ciechpress.pl

Powiat Żuromin

A A A poleć znajomemu drukuj stronę

fot. Fot. Starostwo Powiatowe w Żurominie
fot. Fot. Starostwo Powiatowe w Żurominie

Pow. żuromiński: Co robili radni w 2020 roku?

11.02.2021 09:30:00

Mieszkańcy powiatu żuromińskiego w teorii powinni mieć możliwość szybkiej oceny pracy radnych, na których oddali głos w wyborach samorządowych, jednak zadanie to jest mocno utrudnione, a to ze względu na sposób składania wniosków przez niektórych samorządowców.

Otóż w powiecie żuromińskim najpopularniejszą formą składania wniosków okazuje się telefoniczne informowanie o problemach, które pilnie trzeba rozwiązać, najczęściej pracowników poszczególnych wydziałów w urzędach. Radni chętnie składają także wnioski ustne podczas sesji, które łatwiej udokumentować (protokół z sesji, nagranie) i przeanalizować niż wnioski składane drogą telefoniczną. Taka forma inicjatywy radnego trafia bezpośrednio do włodarzy. Okazuje się, że forma składania wniosków pisemnych jest najmniej preferowana przez radnych z powiatu żuromińskiego, choć, jak przyznają pracownicy biur rad, taka pozwala na uporządkowanie próśb radnych. Oczywiście część wniosków sporządzana jest przez poszczególne komisje, jednak nie można rozpatrywać ich indywidualnie, gdyż na ich powstanie składa się praca wielu radnych.

Analizę zaczniemy od Starostwa Powiatowego w Żurominie. W poczet rady wchodzi 15 członków, jednak nie uwzględnimy tutaj starosty i wicestarosty, ponieważ to do nich trafiają zapytania, wnioski i interpelacje.

Z danych przesłanych nam przez panią Magdalenę Kłobukowską-Węgrzyn z biura rady wynika, iż od początku stycznia do 23 listopada ub.r. najbardziej aktywną radną była Alicja Gajewska, która złożyła 10 wniosków w formie pisemnej oraz 1 w formie ustnej, a więc łącznie 11 wniosków. Aktywna jest także Joanna Olszewska-Firlej, która w tym samym czasie złożyła 3 interpelacje i 3 wnioski ustne. Czynnie reprezentują mieszkańców także: Tomasz Makuszewski (łącznie 5 wniosków), Józef Stankiewicz (5), Zygmunt Liszewski (4), Ewa Naguszewska (3) oraz Piotr Kwiatkowski (2). Po jednym wniosku (ustnym lub pisemnym) złożyli: Janusz Welenc, Jerzy Gierszyński i Barbara Kordalska. Łącznie złożono 25 interpelacji i 14 wniosków ustnych. Najmniej aktywni pod tym względem są: Mirosław Różański (przewodniczący rady) Ryszard Domżalski i Zbigniew Nosek, którzy w tym roku nie złożyli jeszcze żadnych wniosków. Składane przez radnych powiatu interpelacje i wnioski dotyczyły głównie próśb o zmodernizowanie dróg, napraw nawierzchni, ale także, bardzo często, odchwaszczania poboczy w newralgicznych miejscach. Radni podpierają swoje stanowiska bezpieczeństwem mieszkańców, wnioskując o nowe chodniki i modernizacje wyjątkowo zdegradowanych odcinków dróg powiatowych. Wykazują się także inicjatywą w związku z przeprowadzaniem większych inwestycji.

Żuromin

W żuromińskim magistracie nie prowadzi się statystyk dotyczących wniosków ustnych, a więc swoją wiedzę musimy oprzeć wyłącznie na tych składanych pisemnie, co nie odzwierciedla pełnego wymiaru pracy radnych. Jak zaznacza Oliwia Krawcewicz z biura rady UGiM w Żurominie, radni bardzo często wybierają formę składania wniosków poprzez telefoniczne uzgodnienia z poszczególnymi wydziałami urzędu. W omawianym okresie radni miejscy złożyli 16 wniosków pisemnych. Najwięcej Marcin Olczak (5) i Tomasz Budzich (4). Radny Wojciech Rochna złożył 2 interpelacje, a Halina Jarzynka, Leszek Łuczkiewicz, Andrzej Staroń, Piotr Lewiński i Waldemar Bukowski złożyli po 1 interpelacji. Pozostali radni, a więc Czarek Ossowski, Mariusz Milewski, Andrzej Supko, Zbigniew Sochcki, Krzysztof Biesalski i Anna Manelska nie złożyli żadnego wniosku w formie pisemnej, tak samo jak przewodnicząca rady, Barbara Michalska.Radni żuromińscy najczęściej wnioskują o wykonywanie bieżących napraw, ubytków w jezdni, ale także bardzo często zwracają się z pytaniami dotyczącymi działalności Żuromińskich Zakładów Komunalnych, kwestii związanych z sytuacją epidemiologiczną, a więc przygotowania szkół do zdalnego nauczania, dostępność do pomocy pielęgniarskiej dla uczniów etc. Pojawiło się także pytanie o zatrudnienie i wydatki w dziale promocji.

.

Cały artykuł na ten temat dostępny jest w wydaniu żuromińskim "TC", na str. 19. 

autor: kuj

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz