Tygodnik Ciechanowski

Czwartek, 09 kwietnia 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php

Przed „bitwą” pod Mławą

05.08.2008 20:30:27

Nie 150, jak wcześniej informowaliśmy, lecz 200 żołnierzy wystąpi w inscenizacji bitwy pod Mławą z września 1939 roku. Zapowiada się interesujące widowisko, również z udziałem ciężkiego sprzętu i aeroplanu. Ma być jak na prawdziwej wojnie.

Paweł Rozdrzestwieński z Fundacji Polonia Militaris – współorganizatorki imprezy - powiedział nam, że fragmenty bitwy odtworzą miłośnicy historii wojskowości i militariów  z grup działających m.in. w Pruszkowie, Łowiczu,  Sochaczewie, Modlinie, Ciechanowie Warszawie, Łomży, Gdańsku, Częstochowie, Szczecinie. Stawią się z własnym ekwipunkiem- z wyjątkiem broni strzeleckiej (naboje ćwiczebne, czyli ślepe), którą na tę okazję wypożyczy Centrum Filmowe w Łodzi. Jedni zagrają role żołnierzy polskich, inni – niemieckich.
- Jesteśmy hobbystami, w „cywilu” wykonujemy  różne zawody. Jest wśród nas na przykład radca prawny Żyrardowa, fachowiec od umocnień obronnych, który w Instytucie Włókiennictwa odtworzył wygląd, w tym kolor, przedwojennych wojskowych tkanin drelichowych.  Dużo czytamy, staramy się być wierni faktom historycznych. Każdy jakieś pięć razy w roku uczestnicy w rekonstrukcji bitew. To oczywiście kosztowne hobby. Żeby się ubrać od A do Z, trzeba wydać ok. 5 tys. zł, a w przypadku komandosów nawet dwa razy więcej, same buty kosztują 700 zł. Wszystko to trzeba z zamawiać u specjalistycznych krawców czy szewców. – twierdzi Paweł Rozdrzestwieński. Należy do grupy 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich (żurawiejka: „Baczność, dziewki! W górę kiecki, jedzie ułan jazłowiecki”). Zawodowo pracuje na kierowniczym stanowisko w warszawskiej firmie BIATEL SA, zajmującej się sprzętem i sieciami teleinformatycznymi.
W widowisku zostaną użyte – oprócz 88  karabinów (wzór 1898 dla polskiej piechoty) – m. in. dwa samochody pancerne, działka, czołgi, cztery motocykle , armaty salutacyjne, samolot. Ma to być sprzęt z tamtej epoki.
Żołnierzy-aktorzy zjawią się w  Mławie w czwartek 28 sierpnia (zakwaterowanie w szkole lub pod namiotami) i od razu przystąpią do budowy umocnień ziemnych. Nazajutrz próba generalna, a sobotę  rekonstrukcja bitwy.

autor: (kj)

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz