Tygodnik Ciechanowski

Czwartek, 09 kwietnia 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php

Społeczeństwo

A A A poleć znajomemu drukuj stronę

fot. M.Maik
fot. M.Maik

Dwupoziomowy cmentarz w Smoszewie

01.11.2008 10:00:00

Smoszewo to maleńka miejscowość na Mazowszu położona w gminie Zakroczym, ale na pograniczu dwóch powiatów: płońskiego i nowodworskiego. Znajduje się tu cmentarz zasługujący na uwagę ze względu na swoją oryginalność. To malowniczo położonym, podobnie jak tamtejszy kościół na wysokiej skarpie wiślanej cmentarz parafii pod wezwaniem św. Mateusza.

Otaczają go piękne, głębokie wąwozy znajdujące się pod ochroną konserwatora przyrody. Co jest takiego urokliwego w tym miejscu? Otóż cmentarz jest dwupoziomowy, i to za sprawą natury. Pośrodku nekropolii znajduje się wzniesienie, wokół którego z kilku stron wykonano betonowe schody. Umożliwiają one wejście na wyższy poziom. Niecodzienny to widok. Zaletę cmentarza wykorzystano także przy odprawianiu mszy w czasie Święta Zmarłych. w górnej części pobudowano z kamienia ołtarz, przy którym odprawiane jest to szczególne nabożeństwo.


Cmentarz jest obiektem nowym. Pierwszy pogrzeb miał tam miejsce w 1978 roku. Dziś jednak zapełniony jest już w połowie, a wiele osób już zakupiło sobie place na swój przyszły pochówek. Kiedy pojawiła się taka możliwość, rodziny zaczęły też przenosić tu szczątki swoich bliskich pochowanych na innych nekropoliach.


Warto wspomnieć, że wcześniej parafia, która obsługuje mieszkańców Wólki Przybojewskiej, Miączynka, Miączyna, Wygody Smoszewskiej, Mocht, Smoka, Emolinka, Trębek Nowych i Starych, korzystała z cmentarza w parafii Chociszewo.Na zdjęciu:
Na „pietrze” zbudowano kamienny ołtarzWiecej w numerze 44 TC z 28 października 2008 r.


 

autor: MARTA MAIK

Komentarze Internautów (3)dodaj komentarz

 • marek 912, 2010-01-18 09:43:26
  Piękna miejscowość , przypomina Kazimierz n/ Wisłą
  I do tego tak blisko Warszawy . Jego położenie jest fantastyczne. Coś jest tutaj w ziemii i powietrzu szczególnego. To raczej miejscowośc turystyczna niz wieś .Dobra komunikacja z Warszawa , Czerwińskiem , Nowym Dworem Maz. Płońskiem. Do roku 1970 znajdowała się w gmnie Grodziec powiat Płońsk. Po 1970 r. w granicach powiatu NOwy Dwór Maz. Szkoda ,że nie odnowiono dworu rodziny Smoszewskich. Starej i zasłużonej rodziny . Na razie nie wiadomo co dalej z nową szosą plocka - nr 62.
 • arek, 2010-11-03 03:20:58
  Pieknie jest połozony ten cmentarz na górce
  a w dole płynie Struga. Do Wisły jest 200m.
 • Sierota, 2011-08-22 16:44:19
  Prośba
  Proszę o więcej zdjęć cmentarza,pochowani są tu moi rodzice,rodzina i znajomi...