Tygodnik Ciechanowski

Niedziela, 09 maja 2021

Zapraszamy na nową stronę: Ciech-Press - Portal Regionalny pod adresem www.ciechpress.pl

Wieża lekko pochylona

02.02.2011 12:36:14

- Jakkolwiek sam zbiornik wodociągowy na ulicy Płockiej jest w niezłym stanie, to jednak cała konstrukcja wygięła się i nieznacznie pochyliła. Wyklucza to jakiekolwiek użytkowanie budowli

– stwierdzili Specjaliści z Wydziału Inżynierii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie, którzy na zlecenie Zakładu Wodociągów i Kanalizacji wykonali ekspertyzę stanu technicznego wieży i zbiornika pod kątem ich użyteczności.

Były swego czasu pomysły urządzenia na wieży czegoś w rodzaju restauracji bądź punktu obserwacyjnego. Pomysłodawcy nie brali pod uwagę jednej zasadniczej rzeczy: każde asymetryczne rozłożenie ciężaru, a więc nacisku, mogło spowodować zachwianie równowagi sił i uszkodzenie bądź zawalenie konstrukcji. A więc nikt odpowiedzialny nie wydałby zgody na takie użytkowanie budowli. Obecnie, gdy stwierdzono wygięcie konstrukcji nośnej, wszelkie wykorzystanie nie jest możliwe. Nie ma gwarancji, że budowla – gdy już straciła równowagę – nie przewróci się. Nic dziwnego, że właściciel kłopotliwego obiektu, czyli ZWiK, planował jego rozbiórkę. Jednak już wstępne przymiarki wykazały, że operacja rozbiórkowa może być wyjątkowo kosztowna.

Więcej w TC nr 6 z 7 lutego br.

autor:

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz