Tygodnik Ciechanowski

Piątek, 14 sierpnia 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php
 • Książęce podziały Mazowsza

  przedwczoraj 13:00:00

  W ostatnim czasie dość głośno o nowym podziale województwa mazowieckiego. Co prawda dyskusja, która się wokół tej sprawy toczy nosi charakter sporu politycznego, ale przy jej okazji nasunęło mi skojarzenie z dalekiej przeszłości, kiedy to książęta mazowieccy, kierując się różnymi pobudkami, czasami całkiem przyziemnymi, wielokrotnie dokonywali podziału ich dzielnicy, co oczywiście było zgodne z ówczesnym prawem i zwyczajami.

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Duda daje...

  07.07.2020 22:00:00

  Kończąca się kampania prezydencka przebiega pod znakiem dzielenia (społeczeństwa) i rozdawania (pieniędzy). Dzieli, rządzi i rozdaje głównie urzędujący prezydent Andrzej Duda, ale na szastanie pieniędzmi podatnika wspaniałomyślnie pozwala premier rządu. Jemu z kolei prawdopodobnie taki pomysł podsunął prezes partii. Dla każdego coś oczekiwanego: dla dzieci, emerytów, samorządowców, strażaków z OSP, gospodyń z KGW...Ponadto w drugiej turze wyborów Mateusz Morawiecki włączył się do kampanii Dudy osobiście, i niczym król ze starych bajek podróżuje po kraju, prawi swoim poddanym mądrości, tu i tam sypnie garść złota.

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Ból po Trójce

  19.05.2020 11:00:00

  Trójka (Program 3 Polskiego Radia) to była przez lata również moja stacja. Całe pokolenie obecnych 50-latków i 60-latków (plus/minus) wychowało się na na tej stacji. Włączało się Program Trzeciego Polskiego Radia głównie dla muzyki. Ale również na spotkania z ulubionymi autorami, którzy w sposób niesztampowy, mądry, inteligentny, czasami przewrotny (cenzura PRL-u!) prowadzili swoje audycje: publicystyczne, oświatowe, kulturalne. Tworzyli reportaże i słuchowiska. A na okrasę raczyli nas rozrywką. I to taką z najwyższej półki.

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Chciał nie chciał Marka J.

  20.04.2020 21:00:00

  Nikomu w tych czasach nie jest lekko, ale są ludzie w czepku urodzeni. Np. Marek Jakubiak, który z powodzeniem realizuje starą maksymę Lecha Wałęsy - „nie chcem ale muszem”.

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Instrumenty historyczne

  02.03.2020 21:00:00

  Nie pobiegłem 1 marca „wilczym tropem”. Nie dlatego, żebym nie lubił biegać, a wilki uwielbiam i podziwiam. A już wilki w pełnym biegu! Ale... zostawmy to co wilcze wilkom. Nie wykorzystujmy ich do naszych ludzkich-nieludzkich spraw.

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Kto się boi Grety?

  30.01.2020 11:30:00

  17- letnia szwedzka aktywistka ostrzega świat przed katastrofą klimatyczną. Krytykuje działalność człowieka, która niszczy środowisko naturalne, powoduje nadmierną emisję CO2, co prowadzi do niekorzystnych zmian.

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Słuchając Olgi Tokarczuk

  10.12.2019 11:00:00

  Jeśli ktoś miał cień wątpliwości, czy słusznie nagrodzono literackim Noblem Olgę Tokarczuk, to po jej wystąpieniu w Szwedzkiej Akademii ten cień zniknął. Rozjaśniła go jasna i mądra twarz pisarki. I jej opowieść. O człowieku w otaczającym nas świecie, miejscu i roli współczesnej literatury. O nas.

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Złoto dla zuchwałych

  07.12.2019 16:00:00

  W ostatnim czasie pokazano nam dwie metody zaopatrzenia się w większą ilość cennego kruszcu – złota oraz klejnotów. Był to transfer polskiego złota z Anglii do Polski oraz wyniesienie drogocennych przedmiotów z muzeum w Dreźnie. Wartość obydwu operacji jest porównywalna: tu 5 mld zł, tam ok. 1 mld euro.

  Czytaj dalej

Archiwum

Ostatnie FotoreportażeRSS

 • MKS Ciechanów rozbił strzegowian

  Po prawie dziewięciu miesiącach przerwy, na stadionie przy 3 Maja w Ciechanowie ponownie rozegrano ligowy mecz o punkty. Zobacz galerie...

 • Liderzy już strzelają

  W ub. weekend zainaugurowały rozgrywki piłkarskie piłkarskim na północnym Mazowszu. Pierwsza kolejka ligi okręgowej wskazała czołówkę trzech zespołów, które urządziły swoim rywalom ostre strzelanie. Zobacz galerie...

 • Nagrody Zarządu Powiatu Ciechanowskiego dla twórców i animatorów kultury

  Fot. K. Kowalski Zobacz galerie...