Tygodnik Ciechanowski

Czwartek, 02 lipca 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php

 

Świętojański bożek seksu

Od kilku dni rozglądam się na prawo, na lewo, a jeszcze bardziej za siebie. Szukam bożka seksu. Zaczęło się lato, noc Kupały tuż, tuż… Jak nie teraz to kiedy?

Bożka dostrzegł już bystry obserwator naszej rzeczywistości i moralności, Piotr Skarga naszych czasów – metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Kaznodzieja ogłosił ten fakt na cały kraj ze wzgórza wawelskiego. Okazją ku temu była msza na Wawelu z okazji 71 rocznicy urodzin Lecha i Jarosława Kaczyńskich, z udziałem premiera i przedstawicieli elity rządzącej (chciałbym zobaczyć minę Jarosława Kaczyńskiego wysłuchującego te słowa).

„Dzisiaj próbuje nam odebrać się polskość poprzez nową ateistyczną ideologię, która odrzuca Boga, ojczyznę, naród i godność osoby ludzkiej opartą na wierze w Boga Ojca i która wszystko pragnie budować na bożku seksie” – powiedział Jędraszewski. Jego zdaniem „temu bożkowi mają oddawać hołd już czteroletnie dzieci, odpowiednio instruowane w przedszkolach”.

Akurat mam w rodzinie wychowawczynię przedszkola, osobę oddaną dzieciom, która opiekuje się grupą 4-latków. Przy najbliższym spotkaniu rodzinnym nie omieszkam ją o to zapytać. Nie wiem tylko, jak to zrobić… Jakoś tak delikatnie: – Ewunia, a jak tam w twoim przedszkolu instruujecie, znaczy się oddajecie hołd temu..eee…bożkowi?

Jak sądzicie państwo? Jakiej reakcji mogę się spodziewać?

Biskup krakowski nie przeoczy żadnej okazji, gdy chce coś ważnego i niecierpiącego zwłoki przekazać, a szczególnie przestrzec naród przed czyhającym niebezpieczeństwem, złem, albo zarazą. Wtedy nie przebiera w słowach.

Tak też było w sierpniu ub. roku (tym razem w bazylice Mariackiej, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego) gdy ostrzegał przed zarazą, która zaleje naszą ziemię: „ Czerwona zaraza już po naszej ziemi całe szczęście nie chodzi, co wcale nie znaczy, że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły…”. Jaką zarazę miał na myśli arcybiskup? „Nie marksistowską, bolszewicką, nie czerwoną, ale tęczową.”

No i tu się arcybiskup nieco pomylił. Owszem przyszła na świat zaraza, ale opanowała nie tyle duszę, co ciało. I wcale nie w kolorze tęczy, jeśli już, to bardziej w czerwonym (zaczerwieniona twarz i oczy, wysoka temperatura).

No, ale fakt – zaraza. Słynni prorocy, przepowiadacze, nawet Sybilla też czasami coś pokręcili. Miała być zaraza? No i przyszła. Nie bądźmy drobiazgowi, biskup miał rację. To i bożek seksu też się pewnie zjawi.

Ja bym powiedział, że pierwsze objawy już są widoczne. Bożka wyznają poeci z okazji nocy kupalnej, kupalnocki, sobótki świętojańskiej, letniego przesilenia słońca, itd., itp. Nikt do końca nie wie, czy jest to wciąż święto pogańskie, czy już zostało „schrystianizowane”, co wolno, a co zabronione jest w tę noc (z 23 na 24 czerwca). Ale wiadomo, że poecie wolno więcej, więc uprawia… poezję erotyczną, czyli czci bożka Oto fragmenty z trzech wierszy trójki poetów, które powstały w czasie Świętojańskich Nocy Poetów. Gdzieś tam w przepastnych mazowieckich lasach, nocą na brzegu jeziora, w migocących płomieniach…

trawy zwiewne zrzucają odzienie
muskają zalotnie sobótkowym wiatrem

Ta noc inna niż wszystkie,
księżyc, w nowiu nie błyszczy,
czujemy zapach pożądań,
to coś się zaraz w nas ziści!

dały im
to co miały
owocne runo
zapach lata i magicznych doznań
przeszywających
splecione światłem dłonie
biodra wchodzące raz po raz
między śliskie uda

Arcybiskup ma rację, bożek seksu nadchodzi.


RYSZARD MARUT

Ciechanów, 23 czerwca 2020 r.

Więcej felietonów