Tygodnik Ciechanowski

Sobota, 04 lipca 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php
 • Spacerkiem po Płońsku

  21.06.2002 09:00:00

  Nareszcie rondo
  Od wielu lat nie tylko mieszkańcy Płońska, ale także Baboszewa i Raciąża marzyli o tym, aby skrzyżowanie ulic Młodzieżowej i Kopernika przybrało kształt ronda.

  Czytaj dalej

 • Dwie parafie, jedna procesja

  04.06.2002 07:00:00

  Kilka tysięcy osób wzięło udział w procesji, która w czwartkowe święto Bożego Ciała przeszła ulicami Makowa Maz. Po raz pierwszy w historii miasta trasa procesji była taka długa i wiodła ulicą Przasnyską i Ciechanowską.

  Czytaj dalej

 • Obraz wędrujący

  23.05.2002 09:00:00

  W wielu parafiach diecezji płockiej trwa peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego. Przekazywanie tego obrazu z domu do domu, ze wsi do wsi odbywa się uroczyście ze stosownymi modlitwami i śpiewami.

  Czytaj dalej

 • Kalendarz polski: Zielone Świątki - tatarak w kątki

  19.05.2002 07:00:00

  Zbliżające się święto Zesłania Ducha Świętego zatraciło swój dawny, ludowy charakter, a jak wskazuje jego potoczna nazwa - "Zielone Świątki", oprawa tego dnia była pełnią rozkwitłej wiosny. Zielone Świątki jest to święto ruchome, obchodzone w siódmą niedzielę po Wielkanocy, na pamiątkę zesłania Ducha Świętego oraz założenia Kościoła, zwane też Pięćdziesiątnicą.

  Czytaj dalej

 • Chleba naszego powszedniego...

  05.05.2002 09:00:00

  Już w starożytnym Rzymie wołano "Chleba i igrzysk". Chleb w społeczności rolniczej był i jest podstawą pożywienia, życia, gwarancją przetrwania i powodzenia. Jest to symbol dostatku, marzenie głodnych, najczcigodniejszy z pokarmów ludzkości, pragnienie wyrażane w powszechnej modlitwie. Zwłaszcza w okresie przednówka, kiedy kończyły się ubiegłoroczne zbiory, a do nowych trzeba było jeszcze czekać, chleb był wartością szczególnie pożądaną.

  Czytaj dalej

 • Nie pozwalam, to moja ulica!

  03.05.2002 11:00:00

  Władzom Legionowa nie udało się porozumieć z właścicielką fragmentu ulicy Krasińskiego w Legionowie, co sprawiło, że trzeba było rozebrać kilkudziesięciometrowy odcinek świeżo wykonanej kanalizacji deszczowej.

  Czytaj dalej

 • Kwiecień, plecień...

  04.04.2002 14:25:39

  Kwiecień to początek prawdziwej wiosny, narodziny nowego życia i czas intensywnych prac polowych, od których zależały przyszłe zbiory i pomyślność człowieka. Nic więc dziwnego, że z tym okresem szczególnie związane były wróżebne i magiczne zabiegi, mające na celu zwiększenie oczekiwanych zbiorów oraz baczne obserwacje pogody, a wynikające wnioski zawierały się w postaci licznych powiedzeń i przysłów pogodowych.

  Czytaj dalej

 • O Wielkim Tygodniu i przygotowaniach do Wielkanocy

  26.03.2002 09:30:00

  Cały Wielki Tydzień upływa pod znakiem kulminacji przygotowań i oczekiwania Wielkanocy, dnia Zmartwychwstania Pańskiego. Czas poświęcony był nabożeństwom, spowiedzi, przygotowaniom gospodarskim i kuchennym do świętowania. Wierzono, że dni wielkotygodniowe wróżyły pogodę na cały rok. Uważano, że jaka Wielka Środa - taka będzie wiosna, jaki Czwartek - takie lato, Wielki Piątek wróżył pogodę na żniwa i wykopki, a Sobota zapowiadała pogodę na zimę.

  Czytaj dalej