Rycerz pierwszy, drugi, trzeci, czwarty!

A tych rycerzy ma być jeszcze 6! – Ciechanów miastem rycerzy! – tymi słowami Alicja Gąsiorowska, przewodnicząca Społecznego Komitetu Organizacyjnego „Ciechanów Wrzuć na luz i jeszcze plus”, zachęca innych do kontunuowania i wspierania, szeroko zakrojonej już, akcji umieszczania rycerzyków z brązu w naszym mieście. Jak widać ma wielu sympatyków, gdyż już czwarty rycerz osiadł w ciechanowskim grodzie, tym razem na ul. Warszawskiej, przed siedzibą Powiatowej Biblioteki Publicznej.

Uroczyste odsłonięcie Rycerza Zygmusia zebrało na ciechanowskim deptaku sporo ciekawskich spojrzeń. Tłumek przed biblioteką był całkiem pokaźnych rozmiarów. Pani Alicja, wraz ze współprowadzącym Krzysztofem Ostromeckim powitała zebranych gości. Zrobiła to bardzo szczegółowo, z podziałem na darczyńców, przyjaciół, pomocników, wykonawców i innych osób, które związane były z realizacją tego zadania.

Rycerz Zygmuś został też otoczony szczególnym orszakiem współtowarzyszy broni. Przy jego boku pojawili się: Rycerz Wyssogota (prosto z planu filmowego „Korona Królów”) pan Bartosz Zakrzewski, rycerze Łukasz i Rycerz Olaf z ciechanowskiego Stowarzyszenia Pozytywnie Historyczni, pojawił się również rycerz z Chorągwi Rycerstwa Ziemi Ciechanowskiej Tomasz Duda, przybyły też przedszkolaki, które były pasowane na rycerskich giermków z Przedszkola nr 4 im. Pluszowego Misia i Niepublicznego Przedszkola Kindero.

Nie zabrakło podziękowań dla fundatorów i darczyńców kolejnych cegiełek, bez których Rycerzyk Zygmuś Waleczny nie mógłby stanąć w centrum Ciechanowa. Byli oni wymienieni dokładnie, ogólnie i każdy z osobna.

Rzeźbę przygotował Michał Selerowski, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zygmuś Waleczny jest większy niż dwie poprzednie rzeźby. Dzierży bowiem księgę… być może zapisaną ciechanowskimi legendami. Imię Zygmuś Waleczny zaproponowała Monika Borkowska, to właśnie jej pomysł wybrano jako najlepszy.

Oprócz tego rycerza, pierwszego na ul. Warszawskiej, mamy zgody konserwatora zabytków na kolejnych sześciu rycerzy, mamy więc razem siedem gotowych zgód. Czekamy teraz na fundatorów, bez których nie uda nam się zrealizować tej oryginalnej inicjatywy – zadeklarowała Alicja Gąsiorowska. Pojawiły się też głosy by na ul. Warszawskiej, w przyszłości pojawiła się, kolejna wyjątkowa rzeźba – ławeczka Jadwigi Paprockiej, zasłużonej dla Ciechanowa społeczniczki.
Imprezę zakończyło uroczyste pasowanie na giermków przedszkolaków, które na tą okoliczność przyodziały historyczne peleryny oraz hełmy. Giermkowie zostali zobowiązani do dbania i opiekowania się Rycerzem Zygmusiem Walecznym.

rycerz2

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl