200 lat Muzem Mazowieckiego w Płocku

Płockie Muzeum Mazowieckie 21 września br. skończyło 200 lat. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w piątek, 15 października, w Teatrze Dramatycznym i siedzibie muzeum przy ul. Kolegialnej. Kilkugodzinną galę uświetniły występy Małgorzaty Walewskiej (sopran), Waldemara Malickiego (fortepian) i Płockiej Orkiestry Symfonicznej im. Witolda Lutosławskiego. Prowadził ją Artur Andrus.

Umierać, czy nie?

Oto już jesień i pora umierać… Tak zaczyna się przejmujący Sonet 73 napisany przez Williama Shakespeare’a dawno, dawno temu, bo na początku XVII wieku. A całkiem niedawno, bo przed 15 laty, pięknie zinterpretowała go Danuta Szaflarska w filmie „Pora umierać”. Sam film, wbrew tytułowi jest pogodną, momentami dowcipną opowieścią o starej kobiecie (pani Szaflarska zagrała tę rolę mając 92 lata!), osobie obdarzonej dużym poczuciem humoru i swoistym dystansem do świata.

Ale ja nie o tym filmie, nie o porze na umieranie, ale wprost przeciwnie – „Nie czas umierać”. Chodzi o najnowszą produkcję o przygodach agenta 007.

James Bond zwlekał dość długo (przez pandemię) zanim pojawił się w światowych kinach, a poza tym właśnie zaczyna życie emeryta. Ale w końcu doczekaliśmy się. Premiera „Nie czas umierać” miała miejsce 28 września, a w Polsce w pierwszy weekend października Bonda obejrzało... 440 tys. osób. To najlepszy wynik, jaki w polskich kinach osiągnął jakikolwiek film od początku pandemii.

O czym jest sam film? Jak zwykle o ratowaniu świata przed niebezpieczeństwem, zagładą, szaleńcami, w którym to dziele Bond przez lata ma wielkie osiągnięcia. Ale tym razem już na wstępie, prowadząc leniwie sportowy samochód wypowiada zdanie (do towarzyszki podróży) zupełnie nie w swoim stylu – „Nie musimy się spieszyć, mamy całe życie”. Ja też nie spieszę się z opowiadaniem filmu, bo… jeszcze go nie obejrzałem. Do ciechanowskiego kina zawita dopiero w najbliższy weekend. Na razie czytam tylko recenzje, i to tylko takie, w których nikt nie zdradza fabuły.

O filmie było głośno na długo przed powstaniem. A to za sprawą Daniela Craiga, odtwórcy roli brytyjskiego superagenta, który zapowiedział swoje rozstanie z Bondem. I chociaż wcześniej czynił to kilkakrotnie, tym razem pożegnanie wydaje się być ostateczne. 53-letni aktor rezygnując użył bowiem mocnego argumentu – powiedział, że rozdźwięk między postacią Bonda i nim samym jest coraz większy. I pewnie ma rację. „Nie czas umierać” to dwudziesty piąty film z serii o Bondzie i piąty, w którym w rolę agenta wcielił się Daniel Craig. Kiedy tylko pojawiła się informacja o tym, że Craig nie będzie już Bondem, od razu ruszyły spekulacje, kto wcieli się w rolę agenta, bo przecież James Bond zawsze wraca. A było ich już sześciu – wielbicieli pięknych kobiet i posiadaczy szybkich samochodów, kolekcjonerów gadżetów i amatorów wstrząśniętej, niezmieszanej martini. Dżentelmenów w nienagannie skrojonych garniturach. Pamiętacie ich nazwiska?

Sean Connery, pierwszy odtwórca roli agenta JKM grał w siedmiu filmach: „Doktor No” (1962), „Pozdrowienia z Rosji” (1963), „Goldfinger” (1964), „Operacja Piorun” (1965), „Żyje się tylko dwa razy” (1967) i „Diamenty są wieczne” (1969), „Nigdy nie mów nigdy” (1983) (który nie jest oficjalnie zaliczany do serii).

Potem był George Lanzby, który zagrał tylko raz – „W służbie Jej królewskiej Mości” (1969). Nazywany jest „przerywnikiem między Connerym a Moorem”.

Po nim pojawił się Roger Moore, który agentem 007 był aż siedem razy „Żyj i pozwól umrzeć” (1973), „Człowieku ze złotym pistoletem” (1974), „Szpiegu, który mnie kochał” (1977), „Moonrakerze” (1979), „Tylko dla Twoich oczu” (1981), „Ośmiorniczce” (1983) i „Zabójczym widoku” (1985).

Kolejne dwie produkcje nakręcono z udziałem Timothy Daltona: „W obliczu śmierci” (1987) i „Licencji na zabijanie” (1989). Szybko jego następcą został Pierce Brosnan: „GoldenEye” (1995), „Jutro nie umiera nigdy” (1997), „Świat to za mało” (1999) i „Śmierć nadejdzie jutro” (2002).

W 2006 roku Bondem został Daniel Craig: „Casino Royale” (2006), „007 Quantum of Solace” (2008), „Skyfall” (2012), „Spectre” (2015) i wreszcie – „Nie czas umierać” (2021).

Jak wszyscy zauważyliśmy bohater odtwarzany przez Craiga na tle swoich poprzedników jest całkiem inny: agentem z ludzką twarzą, empatycznym (raz dopadła go nawet depresja),  prezentuje też inne kanony męskości, nie jest już takim totalnym gadżeciarzem. Wydaje się też, że niektóre kwestie wypowiada z wyczuwalną autoironią. Takiego Bonda-Craiga uwielbiają miliony widzów. Dziękujemy, panie Danielu!

Rozstajemy się z żalem, ale i ciekawością czekamy na zmiennika. Kto to będzie? Mówi się różnie… Bond musi nadążać za zmieniającym się światem. Być może w kolejnych filmach  Bondem będzie kobieta…

RYSZARD MARUT
Ciechanów, 12 października 2021 r.

Trwa głosowanie na projekty dofinansowane z Unii Europejskiej

Zrewitalizowane zabytki, przebudowane drogi, ścieżki rowerowe, odnowione przestrzenie miejskie, obiekty kultury, lepiej wyposażone szpitale – to tylko niektóre efekty Funduszy Europejskich na Mazowszu. Pozytywne zmiany widać w każdym subregionie. Które z nich mają szansę na wygraną w plebiscycie „#eFEktUE – nominacje do konkursu Lider Zmian 2023”? O tym zdecydują mieszkańcy podczas internetowego głosowania na aż 47 projektów dofinansowanych ze środków programu regionalnego.

Z patriotycznych pobudek

Dał nam przykład Bonaparte… Kiedyś. Teraz przykład daje nam Mario Draghi... jak zwyciężać mamy. Nie chodzi oczywiście o zwycięstwa na polach bitew, ale o walkę z pandemią, jej kolejnym, jesiennym atakiem. Kim był Napoleon Bonaparte, wie każdy Polak. Kim jest Mario Draghi, pewnie niewielu kojarzy.

Wycinanka dla Renaty

Z warszawskiego Ursynowa dotarła smutna wiadomość, w minioną sobotę zmarła Renata Lipińska-Kondratowicz, emerytowana dziennikarka radiowa i telewizyjna, reporterka, autorka filmów dokumentalnych. Kobieta pełna życia, twórcza, aktywna do ostatnich dni. Walczyła z nieuleczalną chorobą, przegrała.

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl