200 lat Muzem Mazowieckiego w Płocku

Płockie Muzeum Mazowieckie 21 września br. skończyło 200 lat. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w piątek, 15 października, w Teatrze Dramatycznym i siedzibie muzeum przy ul. Kolegialnej. Kilkugodzinną galę uświetniły występy Małgorzaty Walewskiej (sopran), Waldemara Malickiego (fortepian) i Płockiej Orkiestry Symfonicznej im. Witolda Lutosławskiego. Prowadził ją Artur Andrus.

l-sobieraj1

O historii muzeum opowiedział jego dyrektor Leonard Sobieraj

a_andrus

Galę prowadził Artur Andrus

w_malicki

Pierwszym gościem gali był Waldemar Malicki...

m_walewska

...a gwiazdą maestra Małgorzata Walewska

nagrodzeni

Wielu pracowników Muzeum Mazowieckiego w Płocku otrzymało nagrody i dyplomy

Zdjęcia: Muzeum Mazowieckie w Płocku i Tygodnik Płocki

Natomiast w siedzibie muzeum otwarta została wystawa jubileuszowa „Design powojenny. Kierunek rozwoju Muzeum Mazowieckiego w Płocku”. Od ponad miesiąca możemy również oglądać wielką wystawę „Art déco – sztuka 20-lecia międzywojennego” (można o niej przeczytać w numerze 38 „Tygodnika”).

Płockie muzeum powstało 21 września 1821 roku z inicjatywy Towarzystwa Naukowego Płockiego. - Powstało również ze zbiorów, które przekazywali okoliczni mieszkańcy Płocka i sami mieszkańcy Płocka do muzeum - mówi Katarzyna Stołoska-Fuz z działu historii płockiej placówki.

Jest najstarszą tego typu instytucją powstałą z inicjatywy społecznej w Polsce. Otwarte 21 września br. wystawy:„200 lat Muzeum w Płocku 1821-2021” i „Z muzealnej skarbnicy” prezentują nie tylko 200 lat muzealnych dziejów, w tym kolekcji, ale także pejzaż miasta i to, jak w tym czasie "zmieniały się płockie ulice, jak samochody zastąpiły dorożki, dżinsy wyparły surduty, a bruk na Rynku Kanonicznym stał się asfaltem na Placu Narutowicza" - podkreśla Milena Kolibczyńska, kierownik działu promocji muzeum.

Ale to nie koniec jubileuszowych wydarzeń. W listopadzie otwarta zostanie wystawa stała poświęconej m.in. Władysławowi Broniewskiemu, Stefanowi Themersonowi, Mirze Zimińskiej-Sygietyńskiej. Co ich łączy? Wszyscy pochodzili z Płocka!

Muzeum Mazowieckie, to też miejsce, gdzie można zobaczyć m.in. jeden z zaledwie dwóch w Polsce obrazów Tamary Łempickiej. - Rehabilitacja jej twórczości nastąpiła w początku lat 70., po jej wystawie monograficznej, która miała miejsce w Paryżu i stopniowo ceny jej dzieł bardzo zaczęły rosnąć - tłumaczy Małgorzata Szadkowska, kierowniczka działu sztuki i jednocześnie kuratorka wystawy art déco.

Cała kolekcja Muzeum Mazowieckiego w Płocku liczy obecnie ok. 100 tys. eksponatów, a stałe wystawy poświęcone secesji i art deco, to największe w Polsce ekspozycje poświęcone tym epokom. Powierzchnia wystawiennicza to 7 tys. m. kw. a magazynowa 35 tys m. kw.

- Mamy także plany na kolejne lata – zapowiada dyrektor płockiego muzeum Leonard Sobieraj. - I są one bardzo ambitne. We wstępnej fazie jest powstanie scenariusza dla nowej filii, jaką będzie Muzeum Ziemi Gostynińskiej, powoli zabieramy się także za remont jatek gostynińskich - budynku przeznaczonego na to muzeum.

- W fazie koncepcji są kolejne: w Baboszewie i na płockim Radziwiu. Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego zostanie powiększony o kościoły in situ w Wymyślu i Troszynie. Nowe filie zapewnią ochronę dziedzictwa w regionie północnego Mazowsza oraz umożliwią bliższy i szerszy dostęp członków społeczności lokalnych do swojej historii. Mamy też wizję rozwoju Działu Sztuki. Chcemy zgromadzić kolekcję i stworzyć wystawę designu lat 50., 60. i 70. XX w. W Muzeum Mazowieckim w Płocku powstałby kompleks wystaw ukazujący w jednym miejscu rozwój designu od końca XIX do końca XX w. Czyli – muzeum modernizmu – dodaje dyrektor Sobieraj. 

ywzk9kpturbxy83mmi0mji5zjc2y2e1mti2mtbhmweyywu3zdy3owfhms5qcgew_p80527

"Martwa natura" Tamara Łempicka, ok. 1950 r., ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Jeden z dwóch obrazów tej artystki w polskich zbiorach

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl